30 Yaş Bunalımı Nedir?

30 yaş bunalımı ya da 30 yaş sendromu diye adlandırılan bu durum insanın kendiyle olan en büyük sınavlarından biridir. Bu sendromu yaşayan insanların otuz yaştan sonraki hayatı da etkilenir. Kalabalık kent yaşamı sendromun yaşanması olasılığını arttırır. Bu süreç hem kadınlarda hem erkeklerde görülebiliyor. Bazı insanlarda bu süreç 25 yaşında başlarken bazılarında ise 35 yaşına kadar etkili olabiliyor.

30 Yaş Bunalımının Özellikleri

30 yaş bunalımı geç kalmış hissi, kendini sorgulama, başaramama kaygısı ve bulunduğu statüyü yeterli bulamama hali olarak tanımlanabilir. Artan sorumlulukların üstesinden gelemeyeceğini düşünme, bugüne kadar olan hayatın hesaplaşmalarını yapmak gibi düşüncelerle kendini belli eder.’Bugüne kadar nasıl yaşadım? Neleri başardım?’,’Şuan istediğim noktada mıyım?’ gibi sorular sorulmaya başlanır. Sendroma yakalanmış insanlar da estetik kaygılılar daha baskın olmaya başlar. Aynada kendiyle yüzleşmek, kendilerini beğenmemek, yaşlandığını düşünmek gibi belirtiler gözlemlenmiştir. Önceden yapamadıklarının pişmanlıklarını duymaya başlarlar. Özgür olmadıklarını düşünürler. Keşkeli cümleleri daha fazla kullanırlar. Hayatlarıyla ilgili önemli kararlar almak zorunda olduklarını hissederler. Uzmanlara göre bedenen 30 yaşında ama ruhen ergenlik döneminde olan insanlar için bu durum daha vahim sonuçlara yol açabiliyor.

Toplum, Aile ve 30 Yaş Bunalımı

Toplum baskısı ve ailenin beklentileri bu yaşlarda daha da artar. Bu durum, baskı ve beklentiler zaten 30 yaş bunalımı yaşayan bir birey açısından olumsuz etkiler yaratır. Özellikle kadınlarda bu durum çok daha baskındır.30 yaşındaysanız ve hala bekârsanız aileniz açısından evlenme yaşınız çoktan geçmiştir bile toplum gözünde de durum bundan farksız değildir. Bu baskı ve beklentiler doğrultusunda bunalımdaki insan kendini sıkışmış hisseder. Erkekler için de aynı durumdan söz edilebilir. Hala düzgün iş koşullarına sahipseniz aynı baskıları görmeniz mümkündür.30 yaş bunalımı yaşayan bireylerde endişe, sorumluluktan kaçma ve ne yapacağını bilememe hali boşanmaları da arttırıyor.

30 Yaş Bunalımı Engellenebilir mi?

Bu sendromun ya da bunalımın yaşanmaması için başarısızlık duygusunun, bulunduğu yeri beğenmeme halinin ve geç kalmışlık hüznünün hayatı etkileyecek seviyede yaşanmaması gerekir. 30 yaş bunalımı gelmeyen yetişkinliğin bir parçası denilebilir. Çünkü yaşamı zevk ve neşe içinde yaşamak adına sorumluluklardan kaçış gözlenir. Bu bunalımı yaşayan bireylerin uzman yardımı almasında fayda olacaktır.