Adet Düzensizliği Neden Olur?

Sağlıklı bir bayan yılda ortalama 11-13 kez adet olmaktadır. Adet dönemi hormonlarla kontrol edilen bir döngüdür. Adet düzensizliği âdetin normal zaman döngüsü dışına çıkması ile ortaya çıkan bir sorundur. Sebebi hormonal olabileceği gibi çeşitli ilaç kullanımı gibi dış etkenlere bağlı y da psikolojik etkenlere bağlı da olabilir. Bir bayan menapoza girmemeşse ya da hamile değilse doksan günden uzun süren adet düzensizlikleri anormal kabul edilir. Bazen de erken ve sık adet görme de olabilmektedir. Peki, Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet Düzensizliği Nedenleri

Sık sık adet düzensizliği yaşanıyorsa bir hekime başvurulup adet düzensizliği neden olur? Bunun altında yatan sebepler araştırılmalı ve düzene sokulmalıdır.

Başlıca neden olabilecek durumlara göz atılacak olursa;

Polikistik over(polikistik yumurtalık): androjen hormonu bozukluğu nedeniyle yumurtalıklarda fazla sıvı dolu keseler oluşması sonucu kistler meydana gelir. Ovülasyon yani yumurtanın dışarı atılması olayı gerçekleşemediğinden adet düzensizliğine neden olur. polikistik over sendromu obeziteye, kıllanmaya ve hamile kalamamaya neden olabilir.

Endometriozis: Endometrium; rahimi kaplayan dokudur. Rahim dışında yumurtalıklar ya da bağırsaklara doğru büyümesi ve kalınlaşması durumuna endometriozis adı verilir. Adet düzensizliği endometriozisin habercisi olan belirtilerdendir. Bunun dışında kramp, ağrılı kanama gibi belirtiler de görülür.

Troit bozuklukları: Vücut metabolizmasını kontrol eden troit aynı zamanda hormanların çalışmasındada önemli yer tutar. Troitlerde meydana gelebilecek bir sorun adet düzensizliğine yol açabilir. Bu bir kan tetkiki ile kolayca tespit edilebilir.

Stres: Kadınlarda gerek hormonların etkisiyle gerek yoğun koşturmacanın etkisiyle değişen duygu durumları ve stres, gerginlik adet düzensizliğine ve gecikmelere neden olabilir.

Aşırı kilo alıp verme

Düzensiz beslenme

Düzensiz kadın doğum kontrol hapı kullanımı: Östrojen ve progesteron içeren bu hapları bıraktıktan altı ay sonrasına kadar adet düzensizliği görülebilir.

Miyom: rahim duvarına yapışık olan çoğunlukla iyi huylu tümörler olup adet düzensizliği yapar.

Enfeksiyon: Kadın üreme sistemindeki herhangi bir enfeksiyon da adet düzensizliğine neden olabilir.