Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet düzeninizin zaman zaman farklılık göstermesinin nedenleri vardır. Adet gecikmesinin nedenleri stres, kilo artışları veya düşüşleri, mevsim değişimleri, geçirmiş olduğunuz hastalıklar, ilaç kullanımı gibi durumlar olabilir. Bu durum uzun süreli gerçekleşiyorsa ciddiye alınmalıdır. Ancak kadınlar için senede 1-2 kez düzensizlik yaşanması normal sayılmaktadır.

Adet döngüsü kadınlarda 21-35 günler arasında yaklaşık olarak 28 günde bir gerçekleşmektedir. 21 günden kısa 35 günden uzun aralıkta bir adet döngüsüne sahipseniz mutlaka bir hekimle görüşmelisiniz. Adet başlangıcından itibaren 2-7 gün boyunca 20-60 mililitre kanama olmaktadır. Kanamanın az veya çok olması durumunu ciddiye almalı süreklilik halinde bir hekimle görüşmelisiniz.

Adet Gecikmesinin Sebeplerinden Bazıları;

Adet gecikmesi yaşandığında akla ilk gelecek sebeplerden biride hamileliktir. Eğer hamile olmadığınız kesinlik arz ediyorsa, gecikmenin nedenleri araştırılmalıdır.

Ağır fiziksel egzersizler yapıyorsanız eğer ya da sporcu bir kadınsanız, adet gecikmesi yaşamanız olağan bir durumdur. 15-16 yaşına gelmiş bir genç kız adet görmediyse eğer sebepleri araştırılmalıdır.

Hormon Bozulukları

Kandaki bazı hormon değerleri, yumurtalıkları uyaran hormon (FSH) böbrek üstü bezi hormonları (DHEAS04), süt salgılatan hormon (prolaktin) yumurtalık kapasitesini belirleyen hormon (AMH) ve troid hormonunun az çalışması hipofiz bozukluğu adet döngüsünü etkiler.

Bunun dışında kadınlarda yemek yememe hastalığı olarak bilinen anoreksiya nervoza, psikolojik stres ve psikolojik bozulmalar, tümör, başa alınan darbe, beyine radyasyon verilmesi gibi durumlarda da adet düzensizliği görülmüştür.

Erken Over Dönemi

Kadınlarda 40 Yaşından önce yumurtalıklar da yumurtaların tükenmesi sonucu meydana gelmektedir. Bu duruma ”erken menepoz” denilmektedir.

Kullanılan İlaçlar

Yumurtalık bölgesini de kapsayan kanser türlerinde tedavi amaçlı ışın uygulamaları ve kemoterapi adet döngüsünü düzensizleştirir veya tamamen kesebilir. Adet gecikmesinin olduğu durumlarda mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Gebelik var ise ona göre ilerlemeli eğer gebeliğiniz yok ise hekiminiz sizi ayrıntılı olarak incelemeli, sorununuza göre tedavinizi yapmalıdır.