Adet Hijyeni Nasıl Olmalıdır?

Kadın olmanın getirdiği doğal bir durum olan adet kanamaları kadınlarda her ay görülen fizyolojik bir olaydır. Genç kızların ergenlik çağına gelmesiyle başlar ve menopoz dönemine kadar devam eder. Bu süre zarfında her ay ortalama bir hafta süreyle gerçekleşen bir döngü halindedir. Kadınların yaşamının önemli bir parçası olan bu döngü sürecinde hijyen dikkat edilmesi gereken bir husustur. Peki adet hijyeni nasıl olmalıdır? Adet Öncesi Belirtiler

Kadınlar adet döneminden önce gergin olurlar. Göğüsler hassaslaşır, bel, bacak veya kasık bölgesinde ağrı görülebilir. Bu durum kişiye göre değişir. Bazı kadınlar ağrı hissetmezler. Yine kişiye göre değişmekle birlikte adet öncesi bazı kadınlarda tatlı ihtiyacı artar. Kadın istemsiz bir şekilde hırçınlaşabilir. Basit konularda bile tartışma çıkarabilir.

Adet Döngüsü

Adet kanamaları her ay ortalama bir hafta sürer. Bu döneme regl dönemi denir. Kanama başlamadan iki hafta önce rahim duvarı kalınlaşmaya başlar ve bu bölgede kan birikir. Rahimde bulunan yumurtalıklar içerisinde ise bir yumurta olgunlaşma evresine girer. Bu hazırlık iki hafta kadar sürer. İki haftanın sonunda olgunlaşan yumurta yumurtalık tüplerinden rahim içine gelir. Burada yumurtayı dölleyecek sperm yoksa yumurta kanama yoluyla rahimden atılır.

Adet Hijyeni

Kadınlar adet döneminde hijyenik pedler kullanmalıdır. Bu pedler 2-3 saatte bir değiştirilmelidir. Aksi taktirde bakteri üreyebilir ve kötü bir koku oluşur. Ped temiz bile olsa uzun süre kullanılmamalıdır. Kirli pedler ayrı bir poşete konulup ağzı sıkıca bağlanarak çöpe atılmalıdır. Çünkü kan yoluyla hastalık bulaşabilir. Ayrıca bu dönemde vajina hassas olduğu için mikroplara karşı daha savunmasızdır. Bu yüzden adet döneminde cinsel ilişki önerilmez. Tuvalet temizliği yaparken genital bölge peçeteyle güzelce temizlenip kurulanmalıdır. Makat bölgesine sürülen peçete vajina ağzına kesinlikle temas etmemelidir.