Kadınca Sağlık

Adet Hijyeni ve Genital Cinsel Bakım

Düzenli bir adet kanaması ayda bir meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra, rahmin içerisinde hormonlara bağlı olarak dokuların dökülmesi sonucu gerçekleşmektedir. Adet dönemi 25-30 civarı normal olarak görülmektedir. Adet dönemlerini düzenli geçiren kadınların yaklaşık 3 ila 7 gün civarında sürmektedir. İlk günlerde aşırı ağrılar ve fazla kan meydana gelmektedir. Ancak adet dönemi ilerledikçe adet kanaması azalmaya başlar.

Adet dönemlerinde kan ve ölmüş hücreler mikroplarının daha fazla oluşması için kendilerine alanlar oluşturmaktadır. Bu nedenle adet döneminde mutlaka hijyene ve temizliğe önem verilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde mikrop ve enfeksiyon kapmasına neden olacaktır. Enfeksiyonların ve mikropların bulaşmaması için ilk olarak adet döneminde düzenli olarak pet değiştirilmelidir. Aşağıda adet hijyeni ve genital cinsel bakım hakkında bilgiler verilmektedir. Bu bilgilere uyarak hijyen sağlayabilirsiniz.

Genital Cinsel Bakım Nasıl Olmalıdır?

1- Genital cinsel bakım esnasında kesinlikle aşırı sabunlu su ile yıkanmamalıdır. Aksi taktirde tahriş olmasına ve egzama oluşmasına neden olur. Bu nedenle genital bölgeyi çok fazla temas ettirmeden su ile temizlenmelidir.

2- Genital bölge için özel hazırlanan hijyenik bakımlar bulunmaktadır. Bu yöntem ile genital bölgeyi aşırıya kaçmadan temizleyebilirsiniz.

3- Genital bölge alkol ile bakım yapılmamalıdır. Aksi taktirde genital bölgenin tahriş olmasına neden olacaktır.

4- Mikrobu ve enfeksiyonu engelleyebilmek için klozet kapaklarının üzerine tek kullanımlık peçeteler kullanılmalıdır.

5- Genital bölgedeki tüylerin giderilmesi için jilet ya da ağda ürünleri kullanmaktan kaçınmalıdır. Bunların yerine genital bölge için özel makas ve ürünleri bulunmaktadır. Enfeksiyon ve tahrişi engellemektedir.

6- Kesinlikle idrar ihtiyacı ertelenmemelidir. İdrar ihtiyaçları ertelendiğinde bakteriler zemin hazırlamaktadır. İdrarın yapılması bakterilerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

7- Son olarak cinsel ilişkiye tam hazır olunmadan ve yeterli kayganlık oluşmadığı takdirde ilişkiye başlanılmaması gerekmektedir. Tüm hijyen sağlanılmalı ve bakımlar yapılmalıdır.