Her genç kız 9 ve 16 yaşları arasında adet kanaması yaşıyor. Bu kanamanın olmaması ise, hormonlarda bir düzensizlik olduğu anlamına gelebiliyor. 16 yaşına gelmesine rağmen adet kanaması olmamış genç kızların mutlaka uzman bir doktora başvurması gerekiyor. Gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından sorun anlaşılıyor. Adet kanamaları bazı durumlarda, fazla kilo vermiş olmaktan, stresli bir hayata sahip olmaktan, hormon kullanımından, diyet yapmaktan ya da spor yapmaktan dolayı daha geç olabiliyor. Ancak, en geç 16 yaşına kadar ilk adet kanamasının yaşanmış olması gerekiyor. Adet Kanamaları Başlamadıysa Ne yapılmalıdır? sorusuna verilecek cevap ise doktora başvurulması oluyor.

Psikolojik Ve Fizyolojik Değişim

İlk adet kanamasından sonra, kız çocukları psikolojik ve fiziksel değişim geçirmeye başlıyor. Çocukluktan genç kızlığa geçişin önemli bir aşaması olan adet kanaması, bazı çocuklar tarafından diğerlerine oranla daha zor kabul ediliyor. Bu dönemde, adet kanamalarının normal olduğunu ve vücudun sağlıklı gelişimi açısından önem taşıdığını çocuğun anlayabilmesi açısından psikolojik destek verilmesi de söz konusu olabiliyor. Ebeveynlerin çocuklarını gözlemleyerek bu dönemdeki davranış değişikliklerine dikkat etmesi gerekiyor.

Bir Sorun Olmayabilir

Çocuğunuzun adet kanaması başlamadıysa, endişelenmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir. Bazı çocukların adet kanamaları daha geç başlayabiliyor. Çocuğun düzenli egzersiz ve spor yapıyor olması, fazla stres yaşaması ya da fazla kilo vermiş olması adet kanamasının gecikmesine sebep olabiliyor. Ancak, endişe yaşıyorsanız hormon sayımı için gereken tetkiklerin yaptırılmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğun adet başlangıcındaki gecikme vücutta mutlaka sağlık açısından bir sorun olduğu anlamına gelmiyor. Her insanın bağışıklık sisteminde farklılık olduğu gibi her çocuk da farklı bir mekanizması bulunuyor. Hormon testlerinde hormonlarla ilgili bir problem olduğu saptanırsa, çeşitli ilaçlarla tedaviye başlanması söz konusu oluyor.