Adet Kanaması Ağrı Kesici Kullanımı

Adet dönemlerinde bazı kadınlar kolay bir adet dönemi geçirirken bazı bayanlar ise ağrılı bir adet dönemi geçirir. Bazı bayanlarda bu ağrılar çok fazla şiddetli olmaktadır. Ağrılı adet günleri kadınların en büyük kabusudur. Bir çok bayan bu özel gününde yaşadığı ağrılardan dolayı ağı kesici ilaçlar alarak adet sancılarının bir nebze de olsa ağrısını dindirmek istemektedir. Ağrılı adet dönemi yaşayan bayanlar bir çok sosyal aktiviteyi yapamaz hale gelir. Bu günlerde bayanlar adet kanaması ağrı kesici kullanımı yapmalı mıyız diye tereddüt içerisinde kalmaktadır. Adet döneminde yaşanan ağrılar rahimin kasılmasından dolayı meydana gelir. Rahimde oluşan kasılma kimyasallar salgılamasına neden olur. Bu kimyasalların sonucunda da kasılmalar artarak sancı oluşmasına neden olur.

Adet döneminde ağrı kesici kullanmak zararlı mıdır?

Adet döneminde yaşanılan ağrılar için doktora başvurularak alınan ilaçların hiçbir zararı yoktur. Fakat doktora başvurmadan gelişigüzel alınan ağrı kesicilerin yan etkileri olabilmektedir. Her ağrı kesici de o ağrıya iyi gelecek diye bir şey yoktur. Doğru ilacı kullanmak için doktorunuzun önerdiği ilaç haricinde ilaç kullanmayınız.

Adet döneminde kullanılan ağrı kesicilerin yan etkileri nelerdir?

Ağrı kesicilerin en fazla bilinen yan etkilerinden biri de sindirim sistemi üzerinde olan etkisidir. Sindirim sisteminde hasarlara neden olurken bunlar ülser gelişimi, kanama ve başka sindirim sistemine bağlı bazı hastalıkların meydana çıkmasına neden olmaktadır. Doktor tavsiyesiyle kullanılan ilaçlar yan etkileri en aza indirmek için çok önemlidir. İlacın dozu yan etkilerin ne kadar gözüktüğü ile alakalı olarak ayarlanır.

Ağrı kesici kullanımında dikkatli olması gerekenler:

Böbrek fonksiyonu bozuk hastalar, ileri yaş grubunda olan kişiler, böbrek hastaları, siroz hastaları ve siroza bağlı olarak hipertansiyonu olanlar, kronik karaciğer hastaları, kalp hastaları, sindirim sistemi hastalığı bulunanlar, on iki parmak bağırsağı ve mide ülseri hastaları ağrı kesici kullanımında doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamalıdır.