Adet Tarihi HesaplamaKadınların rahimlerinin iç yüzeyinde, belli aralıklarla ve belli bir şekilde döllenen yumurtanın döl yatağını geçerek yapışmasının sonucunda bir duvar oluşur. Belli bir süre içerisinde döllenme olmaz ise bu duvardan kurtulur ve yerine tekrardan bir duvarın yapılabilmesi nedeniyle kanama oluşur. Kadınlarda düzenli bir şekilde gerçekleşen bu kanamaya “adet kanaması” denir. Adet kanaması her ay oluşur, bir sonraki yumurtlama dönemine hazırlık yapar, rahmin içine temizler ve döllenme gerçekleşmesi için zemin oluşturur. Her ay olan ve belli süreler aralığıyla gerçekleşen ve tekrarlanan bu olay adet döngüsü olarak adlandırılır. Halk arasında söylenen tabiriyle hayız, regl ve adet gibi isimlerle anılır. Kadınlar hangi günlerde bu olayı yaşayacaklarını tahmin etmek için belli hesaplamalar yaparlar, bu sisteme ise adet tarihi hesaplama denir.

Adet Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Halk arasında bilindiği adıyla adet gününün bilinmesi ve hangi güne denk geleceği hakkında fikir sahibi olunması iyi olur. Bazı kadınların adet dönemleri çok zorlu geçer, kasık ağrıları, yoğun kanamalar olur. Ansızın olduğu zamanlarda çok zor durumlar ortaya çıkabilir, her an için tedbirli olunması açısından her kadın adet gününü hesaplar ve takip eder. Diğer bir yandan gebelik için bilmek gerekir. Gebe kalındığı zaman doktorun bilmek istediği gün son adet tarihidir. Son adet tarihine göre gebelik haftasını hesaplarlar, bu tarihe göre bebeğin olası doğum tarihini hesaplarlar. Farklı bir sorun da istenmeyen gebelikler için söz konusudur, adet tarihini bilen kadın ne zaman adet olması gerektiğini bildiğinden herhangi bir gecikme söz konusu olduğunda gebelikten şüphelenip tahlil yapar ve gebelik varsa ona göre hareket eder. Kısacası her kadın adet tarihini takip etmelidir, aklında tutmalı veya bir yere not almalıdır.

Her ay belirli bir düzende gerçekleşen adet dönemi kişiye göre değişebilir, herkeste farklı aralıklarla ve farklı gün sayısında sürebilir. Her ne kadar farklılık olsa da genel olarak 21 günde bir kanama meydana gelir. Bu süre 21 gün ile 35 gün arasında değişiklik gösterebilir. Bazı kadınlarda 3 gün sürerken bazılarında 10 güne kadar uzayabilir. Kadınlar adet döneminin yaklaştığını bazı psikolojik ve fiziksel belirtilerle de bilebilirler. Fakat bilimsel bir gerçeklik olarak adetin bitiminden 21 gün veya 35 gün sonrasına kadar geçen süre içerisinde olması gerekir.

Adetin Gecikmesi Nasıl Olur?

Düzenli bir şekilde adet gören bir kadının 21 gün gibi süreyle adet gördüğünü var sayarsak 21 gün geçmesine rağmen adet olmaması halinde geçen süreye adet gecikmesi denir. Düzenli adet görüyorsa her ay aynı zaman aralığında mutlaka adet olur. Psikolojik olarak ve fiziksel olarak yılda bir veya iki defa adet gecikmesi yaşanması normaldir. Ancak her ay aynı sorunla karşı karşıya geliniyorsa rahimle alakalı bir sorun var demektir. Sorunun kaynağını anlamak için bir kadın doğum uzmanına gitmek gerekir. Bazı tetkikler sonucunda sorunun neden kaynaklandığını bulmak mümkündür.

Adet Neden Gecikir, Sebepleri Neler Olabilir?

Adet gecikmesindeki en önemli ve ilk akla gelen sebep gebeliktir. Evli her kadın adet gecikmesi yaşadığında gebelikten şüphelenir, dış gebelik de bir neden olabilir. Yaşı ilerlemiş kadınlarda menopoz dönemine geçiş döneminde yaşanır. Gereğinden fazla zayıf olmak veya kilolu olmak da adet gecikmesine neden olur. Aşırı stres, mevsimle alakalı değişiklikler, aşırı yorgunluk ve psikolojik nedenler olabilir. Bir de fiziksel olarak gerçekten var olan hastalıklar bulunur, rahimde var olan kist ve miyomlar, yumurtlamanın gerçekleşmemesi, hormonların bozuk olması gibi sebeplerden dolayı gecikebilir. Anemi de başlı başına bir gecikme sebebi olabilir.