Adım Adım Bebeklikte Tuvalet Eğitimi

Bir çocuğun tıbbi anlamda idrar kesesinin gelişme zamanı 15 ile 18 ay arasındadır. Bu zamanlarda bebek artık geceleri idrarını tutabilir ve çok daha az idrarını yapar. Gündüz ise çiş tutma refleksleri yavaş yavaş geliştiğinden 3 saatte bir idrarını yapar. Bu süreç bebekte 15 aydan 3 yaşa kadar devam eder. Tuvalet eğitimi ise 2 ile 2 buçuk yaş aralıklarında öğretilmeye başlanmalıdır. Geçmiş zamanlarda konforlu bebek bezleri yoktu ve bezler bebeği rahatsız ettiği için çabuk kurtulma psikolojisi doğuyordu. Fakat artık bezler pişik önleyici ve oldukça rahat olduğundan tuvalet eğitimi öğrenme yaşı da giderek arttı.

Tuvalet eğitiminde sakıncalı durumlar nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu geçirmiş çocuklar ve böbrek yolu hastalıklarından müzdarip olan çocuklarda doktor kontrolü ile tuvalet eğitimi verilmelidir. İdrar kontrolü çocuğun hastalıktan uzak ve kendini iyi hissettiği ortamda olur. Bakıcı değişimi, taşınma, hastalık ve emzirmeden kesme gibi durumlarda tuvalet eğitimi için beklemek faydalı olacaktır. Bir diğer etken ise havalar. Havalar çok soğuksa ve eviniz yeterince ısınmıyorsa havaların biraz düzelmesini bekleyin.

Tuvalet eğitiminde ilk adım

Bebeğinizin tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını anlamanız için bir miktar gözlem yapın. Beze çişini yaptıktan sonra rahatsız olup olmadığını anlamaya çalışın. Eğer zamanla beze yapmak istemiyorsa yani 3 saatten fazla zamandır çişini beze yapmamışsa artık beze yapmak istemiyor demektir. Tuvalet eğitimi evde bez takmadan külot giydirerek başlanabilir. İl hafta her saat başı ikinci hafta ise yavaş yavaş 2 saatte ve 3 saatte bir tuvaletin olup olmadığını çocuğunuza sormalısınız.

Tuvalet eğitimi süresi ne kadardır?

Bebeğinizin tuvalete karşı olan tutumuna bağlı olarak yaklaşık 1 ay eğitim sürer. Bu ay içinde ev dışına çocuğunuzu mümkün mertebe çıkarmamaya özen gösterin. Çıktığında da oturağını yanınıza alın.