Ağız İçi Yaralarından Aft Nasıl Tedavi Edilir?

Aft ağız içinde (dilde, yanakların ve dudakların iç kısmında, damakta) stresten, tahrişten ve vitamin eksikliğinden kaynaklanan durumlarda oluşabilen büyüklük derecesine göre çeşitleri bulunan, kişide dayanılmaz ağrılara sebep olabilen ağız içi hastalığıdır. Kaşıntı ve kızarıklık şeklinde kendini gösteren aftlar, erken teşhisle kısa sürede önlenebilir bir rahatsızlıktır. Aftların uzun sürede geçmemesi ya da sürekli tekrarlıyor olması ağız içi kanserinin belirtisi olabilir. Peki, Ağız İçi Yaralarından Aft Nasıl Tedavi Edilir?

Aftın Neden Oluştuğunun Tespit Edilmesi

Ağzında aft oluşan kişi, öncelikle en yakın sağlık kuruluşunun ilgili bölümüne giderek muayene olmalıdır. Uzman hekim ilk olarak aftın neden kaynaklandığını belirler. Stres, diş macunları (sodyum laurly sülfat içeren iş macunları), asit düzeyi yüksek içeceklerin tüketimi, sigara kullanımı, bilinçsiz ağız ve diş sağlığı uygulamaları aft oluşmasına neden olabilir.

Tedaviye başlayacak uzman hekim aftın sebebini belirledikten sonra aftın durumuna göre tedavi yöntemleri geliştirebilir. Ağız içi yaralarından aft nasıl tedavi edilir düşüncesi olan kişi aftın büyümesini engellemek için asit düzeyi yüksek olan içeceklerden ve baskın tatlardan (çok ekşi, çok tatlı) uzak durmalıdır. Aftın durumuna göre kortizon, antibiyotik, antiseptik, anestezik maddeler içeren ilaçlar, kremler, jeller kullanılabilir. Alternatif yöntemler arasında oksijenli su, tuzlu su, harici olarak doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Gly oxide, Aphtera gibi özellikle aft tedavisi için üretilen ilaçlar aftın büyümesini engeller. Ayrıca bazı gargaralar (Betamethasune syrup) şiddetli ağrı çeken kişilerde ağrı kesici etkisi gösterebilen iyileştirici gargaralardandır ve doktor tavsiyesinde kullanımı uygundur.

Vitamin Eksikliğinden Kaynaklı Aft Nasıl Tedavi Edilir

B vitaminleri iyileştirici etkileri ve folik asit içermelerinden dolayı aft oluşumunu engelleyecek vitaminlerdendir. Kişinin beslenme alışkanlığına bağlı olarak B vitaminleri içeren gıdalar tüketmemesi aft oluşuma sebep olabilir. Böyle durumlarda kişi alerjisinden ötürü gerekli vitaminleri içeren besinleri tüketemiyorsa uzman doktorlardan yardım alarak B vitamini dengesini sağlamalıdır.