Ağız Kokusu Sebepleri Ve Tedavi Yolları

Ağız kokusunun sebepleri dişlerde oluşan çürükler olabildiği gibi diğer organlarımızdaki rahatsızlıklar da ağız kokusuna neden olabilir. Bazen de hijyen kurallarına dikkat etmemek ya da yediğimiz kokulu gıdalardan kaynaklanan kokular olabilir.

Yediğimiz yiyeceklerin diş aralarına girmesiyle orada bakteriler oluşur. Eğer dişlerimizi fırçalamazsak bu bakteriler kötü kokuların oluşmasına sebep olacaktır. Ayrıca diş ipi de kullanılmalıdır. Çünkü her yere ulaşmayan fırçalar nedeniyle diş aralarımızdaki kalıntılar tamamen temizlenmeyecektir. Ve bunlar kokuya neden olacağı gibi uzun zamanda dişlerimizin çürümesine de neden olabilir. Yediğimiz kokulu gıdalardan sonra da hemen diş ve ağız temizliğimizi yapmalıyız. Soğan, sarımsak gibi kokan besinlerden sonra özellikle dil ve ağzımızı güzelce temizlemeli, nane kokan şeker gibi şeyler tüketmeliyiz.

Hangi Hastalıklar Ağız Kokusuna Sebep Olur?

Akciğer enfeksiyonu, karaciğer yetmezliği, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve sinüs rahatsızlığı olan kişilerde de ağız kokusu meydana gelebilmektedir. Mutlaka bir hekime başvurmalı ve rahatsızlığımız için gerekli tedavinin uygulanması gerekmektedir. Dil, diş eti ve diş çürüklerinden kaynaklanan kokuların tedavisi en kolay olandır. Diş hekiminin uyguladığı dolgu, diş temizliği ve kanal tedavisi ile bu kokulardan kolayca kurtulabiliriz. Ama diğer hastalıklardan dolayı kaynaklanan kokular için, öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bulabilmek için tetkikler yapılmalıdır. Hastalığın nedenine göre doktorumuzun tavsiye ettiği tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

  • Sabah kalkınca ve akşam yatmadan önce, günde en az iki defa dişler fırçalanmalıdır. Dilde oluşan bakterileri, arkadan öne doğru süpürme hareketiyle temizlenmelidir.
  • Diş ipi ve ara yüz fırçası kullanılmalıdır.
  • Çinko içeren diş macunları, gargaralar ve sakızlar kullanılmalıdır.
  • Elma, havuç yiyerek diş plakları oluşumu önlenmelidir. Çünkü plaklarda kokuya neden olmaktadır.