Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebilirsiniz?

Bilimde halitosis olarak biline genelde ağızdaki bakterilerin neden olduğu, kişiyi ve etrafını rahatsız eden, sosyal dışlanmalardan dolayı kişinin kendine güvenini kaybetmesine neden olan, ilişkileri sınırlandıran ve her dört kişiden birinde bulunan bir sorundur. Peki ağız kokusu nedir? Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebilirsiniz?

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusu patolojik olabileceği gibi fizyolojik nedenlerden de kaynaklanabilir. Yani; bir hastalığa bağlı olabileceği gibi sadece hijyen, bakımsızlık ya da beslenme tarzından da kaynaklı olabilir.

Çeşitli enfeksiyonlar ağız kokusuna neden olabilir. Bunlar; sinüslerde, akciğerlerde ya da dişlerde olabilir.

Bazı hastalıklar kişinin elinde olmayan nedenlerden dolayı ağız kokusu yapabilir. Bunlar; böbrek hastalıklarından diyaliz hastaları, şeker hastaları ve karaciğer gastalarıdır.

Aç kalma ve ağzın kuru kalması, az sıvı alımı da ağız kokusu yapar. Ağzın açık uyunması ve bazı ilaçlar da ağız kuruluğuna neden olur.

Düzenli olarak diş fırçalamamak ve eksik ağız bakımı ile hijyeni, diş çürükleri ağız kokusuna neden olur. Ayrıca dişer arasında kalan yemek parçaları için diş ipi kullanılmalıdır.

Bağırsak parazitleri veya sindirim bozuklukları ağız kokusu yapar.

Ağız Kokusunu Nasıl Önleyebilirsiniz?

Öncelikle bir diş hekimine uğrayıp diş kaynaklı olup olmadığı tespit edilmelidir. Bunun yanı sıra genel bir doktor muayenesi ve tetkiklerle bağırsak ya ya da diyabet gibi bir rahatsızlıktan mı kaynaklandığı anlaşılırsa ağız kokusunu nasıl önleyebilirsiniz? sorusunun cevabına daha net ulaşabilirsiniz. Bunun dışında düzenli dişler fırçalanmalı ve günlük temizliğe dikkat edilmelidir.

Ağzın kuru kalmaması için gün boyu sürekli yanınızda su bulundurup yudumlamalısınız.

Sakız çiğneyerek tükürük salgısının artmasını sağlayabilir, böylece tükürük ile bakterilerle savaşabilirsiniz.

Tarçın; ağız içi bakterilerde bir numaradır. Yemek ve içeceklerde kullanılabilir.

Sinüzit, alerji gibi burun tıkanıklığına neden olan rahatsızlıklar nedeniyle gece uyurken ağızdan nefes alınırsa ağız kuruluğu yapar bu da ağız kokusu yapar. Bunların tedavileri yaptırılmalı burun spreyi kullanılmalıdır.

Maydanoz ve karanfil çiğnemek nefesi tazeleyerek ağız kokusunu önler.

Düzenli yoğurt tüketilirse bağırsak florasını düzenleyeceğinden bağırsak gazlarından kaynaklı kokuyu önler.