Ağrılı Adet Görme

Adet kanama sırasında ağrı hissedilmesine tıp dilinde dismenore denilmektedir. Adet sancısı alt karın bölgesinde olup, bel, sırt ve bacaklarda da hissedilebilir. Adet ağrısı genellikle adet başlamadan bir gün önce başlar. Âdetin ilk günü çok şiddetlidir ve en çok 2 ya da 3 gün sürer. Adet ağrısı çeken kadınlarda genellikle baş ağrısı, ishal ve kabızlık gibi şikâyetler görülebilir. Ortalama olarak üreme çağındaki kadınların %40 ve 60’ı ağrılı adet görürler. Bu ağrılar genellikle genç yaşlarda daha fazladır. Adet dönemi yumurtlamadan 14 gün sonra başlar. Çatlamış yumurta, eğer gebelik yoksa işlevini kaybeder ve buna bağlı olarak kanama ile dışarı atılır.

Adet Ağrısı Neden Olur?

Adet ağrısının nedeni, adet kanının dışarı atılması için oluşan rahimde kasılma ve rahimdeki dolaşımın azalmış olmasıdır. Genel olarak yumurtlamanın olduğu dönemde ağrılı adet olur. Yani; adet döneminde bir miktarda olsa sancı olması normaldir ve kadının o adette yumurtladığının işaretidir. Bu ağrılar bazen kadının yaşam kalitesini etkiler. Bazı durumlarda rahimdeki kan dışarı atılırken, geçtiği kanal dar olabilir ve rahim ters pozisyonda olup kan kolayca boşalamaz. Bu yüzden ağrıya neden olmaktadır.

Ağrılı Adet Görme Nasıl Tedavi Edilir?

Bu tedavide ağrı kesiciler oldukça etkilidir. Bu ağrı kesicileri, adet başlamadan bir gün önce alınırsa etkisi daha da görülür. Adet ağrılarında belli bir nedene göre tedavi olur. Adet ağrılarının tanısı kişinin şikâyeti ile kolayca konabilir. Şikâyetin herhangi bir nedene bağlı olup olmadığı muayene ve tetkikler yapılarak öğrenilebilir. Birtakım önlemler önerilir. Eğer kişide baş ağrısı, karında şişlik varsa adetten bir hafta önce tuz kısıtlaması getirilir. Maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler önerilir. Bu besinler ödemin neden olacağı rahatsızlığı giderir. Sıcak uygulama iyi gelir. Sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama önerilir.