Sağlık

AIDS’in Bilinmeyen Yönleri

AIDS’in Bilinmeyen Yönleri bilinmesi için daha sonradan edinilmiş bağışıklık yetmemesi tablosu anlamı içermektedir. Vücut bağışıklık sistemi çökmesi ile normal de nadir olarak görülen veya hafif seyir gösteren enfeksiyon ve kanser çeşitleri daha sık görülerek, daha ağır seyretmesi söz konusu olduğu bulaşıcı özelliğe sahip olan ölümcül bir hastalıktır.

AIDS Hastalığı Neden Önemlidir?

AIDS’in Bilinmeyen Yönleri için 40 milyon civarında insan ırk, cins, yaş, sınıf farkı gözetmeyerek etkisi altına alan bir hastalıktır. Tespit edildiği 25 yıl öncesi ve sonrasında 30 milyona yaklaşmış olan insan ölümü sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu rakam dakikada 11 kişi gün içinde de 15 000 kişi daha ilave edilmektedir.. Ayrıca henüz tam tedavi ve aşı da bulunmamaktadır. Tüm dünya da 4. sırada ki ölüm sebebi olarak bilinir ki bazı Afrika ülkeleri 1. sırada yer almaktadır. Tüm dünya da vakalar hız artırırken Türkiye’ de de bu sayı hızla artmaktadır.

AIDS Hastalığı Nasıl Oluşur?

Bir virüs tarafınca oluşturulur. Virüs hıv virüsü olarak adlandırılmaktadır. Hastalık sonradan edinilmiş bağışıklık yetmezliği tablosu anlamı içeriği ile vücut bağışıklık sistemi çökmesi ile normal de nadir olarak görülen veya hafif seyir ile enfeksiyonların ve kanserlerin daha sık görüldüğü ve ağır seyretmesi söz konusu olduğu bulaşıcı, ölümcül bir hastalıktır.

AIDS’in Özellikleri

Hıv virüsü vücuda bulaştıktan sonra özellik ile bağışıklık sistemi içerisinde rol oynayan vücuda hastalık karşı koruyan ak yuvarı hedef alır ve zaman için de akyuvar fonksiyonunu bozar ve tahrip ederek sayı azaltır. Dolayısıyla da normal insanlar da nadiren görülen veya hafif seyreden enfeksiyon hastalıkları ve kanserler bu hastalar da daha sık görülür ve daha da ağır seyreder. Hastalık ağırlaşmasına ve ölüme neden olan enfeksiyonlar ve kanserler sebep olmaktadır. Enfeksiyon ve kanserler bulaşma oluşmadan hemen sonra gelişmemektedir. Bağışıklık sistemi zayıflaması zaman alarak, bulaşmadan sonra ortalama olarak 7 ile 10 yıllık bir süre sonra ortaya çıkmaktadır ve 2 yıl kadar kısa olarak 20 yıl kadar uzun olabilmektedir.