Akne Oluşumu Nasıl Önlenir?

Akneler, özellikle ergenlik döneminde yoğun şekilde görülen ve her yaşta karşımıza çıkan cilt kusurlarıdır. Akneler, yüzümüzün oranını bozar ve kusurlu bir görünüme neden olur. Bu nedenle çoğu insanın rahatsız olduğu bir etmendir. Kadınların regl dönemlerinde de cilt üzerinde meydana gelen akneler bir takım önlemler almadığımız takdirde ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Öyle ki özellikle yüzümüz vücudumuzun en hassas bölgelerinden biridir ve yüzümüzde oluşan aknelerin kalıcı olması veya leke bırakması çok daha rahatsız edici bir görünüme neden olmaktadır. Bu nedenle akne oluşumunu elimizden geldiğinde önlemeli ve özellikle yüzümüzü bakımsız bırakmamamız gerekmektedir.

Yüzümüz, vücudun en ön planda olan kısmıdır. Bu nedenle yüzümüzde oluşan akneleri yok etmek hem görünüş bakımından hem de sağlık açısından önemlidir. Akne, sağlıksız bir cildin habercisi demektir. Sağlıksız beslenme, ciltteki yağ bezelerinin oluşumunu destekleyen ürünler kullanma gibi nedenlerden dolayı yüzümüzde akne oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu akneler daha sonra oksitlenme yaparak cilt üzerinde kalıcı lekeler oluşturabilmektedir. Bu durum uzmanlar tarafından da önerilen bir takım yöntemler ile giderilebilmektedir.

Akne oluşumunu destekleyen ilk faktör yüzünüze çok sık dokunmanızdır. Özellikle ellerimiz gün içerisinde birçok yere dokunduğumuz için yüksek oranda bakteri bulundurur. Yüzümüzü çok ellememiz durumunda yağ birikintileri cilt üzerine çıkmaya başlar. Bu durum akne oluşumuna neden olur. Yüzümüzü geren bandana gibi aksesuarlar da akne oluşumunu destekleyebilmektedir. Ayrıca yüzümüzde hali hazırda bulunan aknelerimizi de elemememiz gerekir. Akneleri sıkmak, dokunmak, ellemek, yolmak yapmamamız gereken şeylerdir. Akneleri kendi haline bırakmadığımızda ilerleyen zamanlarda cilt altında çıkan ve leke bırakan akne oluşumunu tetiklemiş olmaktayız.

Akne oluşumunu destekleyen diğer bir faktör kullandığımız cilt ürünleri ve makyaj malzemeleridir. Ucuz, kalitesi düşük ve bitkisel içeriğe sahip olmayan makyaj malzemeleri ve cilt ürünleri yüzümüzde akne oluşumunu desteklemektedir. Bu bakımdan mutlaka bitkisel içerikli olan ürünleri kullanmamız gerekir. Kullanılan ürünlerin kalitesi aynı şekilde yüzünüze yansıyacaktır. Akne oluşumu açısından gün sonunda makyajın temizlenmesi de oldukça önemlidir. Yüzünüzdeki makyajı temizlemediğiniz de kullandığınız ürün ne kadar bitkisel içerikli ve kaliteli olursa olsun yüzünüzde akne oluşmasına neden olacaktır. Gün boyu hava almamış bir cilt gün sonunda da temizlenmediğinde gözeneklerde oluşan kir ve bakteriler size akne olarak geri dönecektir. Bu bakımdan cildin yatmadan önce temizlenmesi oldukça önemlidir.

Aynı şekilde beslenme şeklimiz de akne oluşumunu tetikleyen etmenlerden biridir. Çok yağlı besinler tüketmek vücuttaki yağ oluşumunun cilt üzerine çıkmasına neden olur. Bu durum hem oldukça sağlıksız hem de cilt kusurlarının daha fazla oluşmasına neden olmaktadır. Elbette ki arada sırada yediğiniz fastfood veya abur cuburlar bu durumu bir anda tetiklemez ancak ilerleyen zamanda sadece yüzünüzde değil tüm vücudunuzda akne ve sivilce oluşmasına neden olur. Bu nedenle sağlıklı beslenmek cilt sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Yeterli su tüketmemeniz durumunda da cilt üzerinde leke ve akneler ile karşılaşabilirsiniz. Su, vücudun en önemli ihtiyacıdır. Cildin canlanmasına yardımcı olur. Günde en az 2 litre su tüketmeniz akneler ile savaşmanıza yardımcı olacaktır.

Akne oluşumunu engellemek için cildinize sağlıklı maskeler uygulayabilirsiniz. Bu konuda en faydalı besin limondur. Limon içerdiği asit miktarı ve vitaminler ile ciltteki fazla yağı azaltmaya ve cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Yoğurt, limon ve bal ile hazırlayacağınız doğal bir maske ile yüzünüzdeki fazla yağın emilmesini ve daha parlak ve daha canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. 2 yemek kaşığı yoğurt, yarım limonun suyu ve bir tatlı kaşığı balı karıştırıp haftada 2 kez yüzünüze bu karışımı uygulayın. 20 dakika sonra yıkayın. Bu maske düzenli olarak uygulandığında yüzünüzde oluşan leke ve aknelerin önlenmesini sağlamaktadır. Bu doğal maske, cildiniz için piyasada bulunan binlerce zararlı içerikli cilt maskesinden çok daha sağlıklı bir bakım maskesi olacaktır.