Akneler cilt görünümünü bozan cilt sorunları olarak karşımıza çıkar. Her kadının belli bir dönemde yüzünde veya vücudunun değişik bölgelerinde sivilcesi çıkabilir. Ancak bu sivilceler kısa sürelidir ve birkaç gün içerisinde geçer. Akne sorunu olduğunda çıkan sivilceler daha çok çıban gibidir. Yaraya dönmeye meyillidir ve kolay kolay geçmez. Akne oluşumuna meyilli ciltlerin makyaj malzemeleri ile buluşması da tehlikelidir. Özellikle cilde hava aldırmayan makyaj malzemeleri bu ciltler için kötü sonuçlara neden olacaktır.

Akne oluşumuna meyilli bir cilde sahip olan kadınların tercih etmesi gereken makyaj malzemelerinin başında bitkisel içerikli olan ürünler gelmektedir. İçerisinde sentetik ürün barındıran ve yapı olarak yoğun olan fondöten, pudra gibi makyaj malzemeleri akne oluşumunu destekler niteliktedir. Bu nedenle illa ki kullanılmak isteniyorsa özellikle fondöten ve pudranın bitkisel içerikli ve hafif yapılı olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kullanılan ürünler cildin hava almasını engelleyeceği için akne oluşumunu tetikler.

Akneli bir cildiniz varsa cildiniz yağlı cilt tipine sahip demektir. Yağlı ciltlerin ekstra neme ihtiyacı yoktur algısı yoktur. Her cilt tipinin nemlenmeye ve canlanmaya ihtiyacı vardır. cildinizdeki yağı arındırmak için yağ azaltıcı etkiye sahip olan bakım maskeleri kullanmanız yararınıza olacaktır. Onun dışında günlük olarak cildinizi nemlendirmek, cildinizde biriken fazla yağı azaltacaktır. Diğer bir durum ise yağlı yiyeceklerden uzak durulmasıdır. Özellikle cips gibi abur cuburlar içerisinde fazla oranda trans yağ içermektedir. Bu yağ ise cildinize direkt olarak yansımaktadır. Hem yağlı cilt tipini düzenlemek hem de kilo kontrolü sağlayabilmek adına yağlı besinleri tüketmemek faydalı olacaktır.

Mutlaka yüzünüzü nemlendirdikten sonra biriken yağı toparlamak ve gözenek görünümünü azaltmak için makyaj bazı kullanmanız önerilir. Makyaj bazları cildinizdeki pürüzleri düzleştirecek ve kusursuz bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca özellikle yaz aylarında makyaj yaptığınızda kolayca akmaması için makyaj bazı kullanmak gerekir. Makyaj bazı, makyajın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Akneye meyilli ciltlerin fondöten kullanması desteklenmemektedir. Eğer yukarıda bahsedilen kriterlere uygun bir fondöteniniz yoksa onun yerine Salisilik içeren BB Krem kullanılması çok daha faydalı olacaktır. BB Kremler fondöten gibi yoğun kıvamlı değildir ve cildin renk dengesini kurmaya yardımcı olur. Çok daha hafif olması bakımından daha çok tercih edilmesi gerekir.

Makyaj fırçaları sık sık temizlenmediğinde sivilce oluşumunu destekler. Makyaj fırçalarının arasında biriken bakteriler bir sonraki kullanımlarda da cilde yayılmaya başlar. Bu nedenle akne oluşumu da artış gösterir. Makyaj fırçalarının bu nedenle sık sık temizlenmesi gerekmektedir.

En önemli adım ise gün sonunda makyajın temizlenmesidir. Akneye meyilli ciltlerin akne oluşumunu en aza

indirgemek adına gün sonunda temizlenmesi gerekmektedir. gün sonunda temizlenmeyen makyaj, cilde nüfuz eder. Bu durum makyaj malzemelerinin gün boyunca biriktirdiği bakterilerin cildinize sinmesi anlamına gelir. Eğer yatmadan önce cildinizi temizlemezseniz sabah uyandığınızda çok daha gözenekli ve çok daha fazla akneli bir yüz ile karşılaşma oranınız çok yüksektir. Bu nedenle gece yatmadan önce makyaj yağlı bir makyaj suyu ile temizlenmeli, cilt ise yağsız bir makyaj toniği ile temizlenmelidir. Ardından yüz bol miktarda soğuk su ile yıkanmalıdır. Soğuk olmasının nedeni ise yüzde bulunan kan dolaşımını arttırmasından dolayıdır. Kan dolaşımı arttıkça cilt kendini yeniler. Bu durum da aknelerin oluşmasını engelleyen bir faktördür. Soğuk su ile yıkanan yüz yağsız bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Yağsız nemlendiriciler yağlı nemlendiricilere göre çok daha hızlı şekilde emilir. Böylece gece uyurken yüzünüzdeki krem sizi rahatsız etmez.