Alkol bağımlılığı

alkol-bagimliligi

Alkol bağımlılığı tedavisi

İnsan, yaşamış olduğu stresin, yetersizliğin ve maddi sıkıntının çaresini başka şeylerde aramaktadır. Bu arayış, kimi zaman insanı yanlış yollara yönlendirmektedir. Alkol, madde bağımlılığı, sigara bu yanlış yollardan sadece birkaçıdır. Bünyesinde bağımlılık duygusunu barındıran insan, hayatın zor şartlarıyla baş etme sürecinde yalnızlaşınca başka şeylere bağımlı olmayı çare sanmakta ve yalancı mutlulukla öz benliğini kaybetmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu; alkol bağımlılığından kurtulmak için hastaneye başvuran kişilerin oranla madde bağımlılarından daha yüksek olduğu, bu kişilerin bağımlılık sürelerinin diğer madde bağımlıların bağımlılık sürelerinden daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu durum, alkol bağımlılığı tedavisinin ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır.

           Alkol bağımlılığı tedavisi, zor olarak bilinse de günümüzde artık bu sorunun çözümüyle ilgili çalışmalar yapan sosyal kurumlar ve sivil toplum örgütleri bulunmaktadır; fakat bunlardan önce hekimlerin konuyla ilgili özverili çalışmalarının olması gerekmektedir. Hekimler, bağımlılığının erken tanısında ve koruyuculuğunun gereken noktasında hastayı Amatem’e yönlendirmelidir. Amatem, madde ve alkol bağımlılığını engellemek için çalışmalar yapan bir merkezdir. Yeşilay ve batem yine alkol bağımlılığı tedavisinde başvurulacak merkezlerdendir.

Alkol bağımlılığı tedavisinde izlenecek yöntemleri; kısa girişim yöntemi, detoksifikasyon, hastaneye yatırma, terapi programları, kendine yardım grupları olarak sınıflandırabiliriz. Kısa girişim yöntemi; alkol ve sigara gibi bağımlılık durumlarında etkili bir yöntemdir. Bu yöntemde esas; kişiye yaşadığı sorun hakkında bilgi vermek ve kişinin değişmesine yardımcı olmaktır.

Detoksifikasyon; alkolün bırakılmasından ya da azaltılmasından sonra vücudun nasıl tepki vereceğinin ölçüldüğü dönemdir. İyi bir gözlemi ve motivasyonu gerektiren, tedavideki önemli bir süreçtir. Tedavinin kaç gün süreceği hastanın durumuna göre değişiklik gösterir ama genellikle bir hafta-on gün sürmektedir. Tedavi, bir ekip tarafından yürütülmektedir.

Hastaneye yatırma yöntemi ise detoksifikasyon tedavisi gibi ayakta yürütülemeyecek, fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları olan hastalar için geçerli bir yöntemdir. Terapi programları, tedavinin bir başka yüzüdür; kişiyi alkole iten ruhsal ve çevresel sıkıntıları çözme adına etkili bir süreçtir. Bireysel olduğu gibi grup olarak da gerçekleşmektedir. Kendine yardım grupları ise alkol bağımlılığından kurtulmuş kişilerin kurmuş olduğu gruplardır.