Anemi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Anemi, hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyet kriterlerine göre dünya sağlık örgütü kriterlerinin altında kalması ile kabul edilen kansızlık hastalığıdır. Dünya sağlık örgütünün belirlediği kriterler erkeklerde 13g/dl, kadınlarda ise 12g/dl’nin altı kabul edilir. Aneminin çocuklar üzerindeki kriteri ise 6 ay ile 6 yaş arasındaki çocuklarda 11g/dl’nin, 6 ile 14 yaş arasındaki çocuklarda ise 12g/dl’nin altı olarak kabul ediliyor. En sık rastlanan anemi çeşitleri demir eksikliğine bağlı gelişen anemi ve vitamin B-12 eksikliğine bağlı olarak gelişen anemidir.

Anemi Çeşitleri Nelerdir?

Demir eksikliğine bağlı olarak gelişen anemi kanın kırmızı hücrelerindeki azalmaya bağlı olarak gelişir. Hastalardaki kansızlığın en sık görüldüğü şekli demir eksikliği anemisidir. Demir, kanda oksijen taşıyan hemoglobinin önemli bir yapı taşıdır. Demir eksikliğinin oluşmasının belirli nedenleri vardır. Özellikle diyet yapılırken demir mineralinin az alınması, vücut tarafından çok az miktarda emiliminin sağlanması, hastalarda görülen kronik kanamalardır. Çocuklarda kurşun zehirlenmesine bağlı olarak da demir eksikliği anemisi görülebilir.

Demire Bağlı Gelişen Aneminin Kendine Özel Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliğine bağlı olarak gelişen anemilerde diğer anemi türlerinde görülenlerden farklı olarak kişiler yiyecek dışındaki şeylere karşı istek duyarlar. Mesela toprak, taş, kireç taşı gibi şeyleri yemek isterler. Ağız kenarında ve tırnaklarda çatlaklar meydana gelir. Dillerde tahriş ve tırnaklarda şekil bozuklukları demir eksikliği anemisinin kendisine has bulgularıdır.

Anemi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Anemi tedavisi için ağızdan kullanılan çeşitli ilaçlar vardır. Bu ilaçlar demir formlarını içeren demir sülfat, demir fumorat ve demir glukonattır. Hastaların demir tedavisini başlaması ile birlikte hemoglobin düzeyleri 2 ay içerisinde normal düzeye geliyor. Ancak tedaviye kemik iliklerindeki demir depolarının doldurulması için 6 ile 12 ay arasında devam ediliyor. Ağızdan ilaç alamayacak hastalar için damar yolu ile kullanılan ilaçlar da vardır.