Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS)

Ani bebek ölümü sendromu (SIDS), sağlık sorunu olmayan bir bebeğin uyku anında sebebi belli olmayan bir neden ile ölümü olarak açıklanmakta. Genellikle 2 ve 5 ay zaman dilimlimi kapsıyor bu ölümler. Ani bebek ölümü sendromu bebeklerin bir yaşına kadar takip edilmesini gerektiriyor. Bebeklerin gece gündüz uykularında hiçbir sağlık sorunu olmamasına rağmen nedeni tıbben bulunmamış bu sendroma karşı uzmanlar anne ve babaları uyarmakta. Anne ve baba tarafından kontrol edilmez bir durum gibi gözükse de uzmanların önerileri var.

Anne ve Babalar Dikkat!

Sebebi açıklanamayan ve bir yaşına kadar olan bebekleri tehdit eden ani bebek ölümü sendromu için uzmanlar anne ve babalara veya bebek bakıcılarına şu tavsiyelerde bulunmakta.

Ani bebek ölümü sendromu(sıds) için uzmanların tavsiyeleri şöyle: Bebek her uykusunda sırt üstü yatırılmalı. Eğer bebek, salıncakta, araba koltuğunda uyumuşsa onu hemen dikkatli bir şekilde sert bir yatağa sırt üstü pozisyonda yatırınız. Bebeğiniz bir yaşını bitirene kadar asla onu yan yatırmayınız. Yan yatırmak bebeği ani bebek ölümü sendromunda karşı korumaz. Bebeği ancak kendi kendine dönmeye hareket etmeye başladığı zaman istediği pozisyonda yatırmaya başlayınız. Bebeğinizi yatırdığınız yatak çok yumuşak olmamalı, bebek içine gömülmemeli. Yatak bebeği rahatsız edecek kadar sertte olmamalı. Çoğu anne baba sırt üstü yatan bebeğin kusma ve boğulma tehlikesi geçirme olasılığının yüksek olduğunu düşünmekte ancak uzmanlar bunun tam tersini belirmekte. Araştırmalar yüz üstü yatırılan bebeklerde kusma ve boğulma tehlikesinin daha fazla olduğunu göstermiştir. Bebek için en güvenli yatış pozisyonu sırt üstü yatırma pozisyonudur. Bebeğinizi belli bir döneme kadar bulunduğunuz odada yatırın ancak aynı yatakta yatmayın. Bebeğinizin yattığı yatak sizden çok fazla uzakta olmasın. Aynı yatakta yattığınız zaman gece farkında olmadan bebeği sıkıştırabilir, ölümüne sebep olabilirsiniz. Bebeğiniz mümkün olduğu kadar çokça ve uzun zamana yayarak emzirin. Araştırmalar, emzirme süresini uzun tutmanın ani bebek ölümü sendromu riskini azalttığını göstermekte. Bebeği kötü kokulu ortam ve özellikle sigara dumanı olan ortamdan uzak tutun.