Ani Ve Şiddetli Karın Ağrısına Dikkat

Çok fazla önemsenmeyen ama altından çok önemli sorunlar çıkabilecek olan karın ağrısına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Bu ağrı altında pek çok hastalık barındırıyor olabilir çünkü karın diye tanımlanan bölge göğüs altından kasıklara kadar uzanan geniş bir alanı kaplamaktadır ve içinde birçok organı barındırır. En yaygın olarak yaşanan karın ağrısının nedeni mide kaynaklı olabileceği gibi safra kesesi, apandisit, pankreas, ince veya kalın bağırsaklar, dalak veya böbreklerden ya da karın bölgesinden geçen atar damar oluşan bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir.

Bunların yanında genetik bir hastalık olan Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) ve CROHN hastalığı da karın ağrısı ile belirti verebilmektedir. En kısa zamanda uzman hekim tarafından görülmesi gerekir. Unutulmaması gereken en önemli husus ise karın ağrılarında doktora danışılmadan ilaç alınmaması gerektiğidir. Çünkü aldığınız ilaç ağrıyı baskılayarak yerini ve nedenini tespit etmeyi zorlaştırabilir ayrıca ani bir ameliyat gereken durumlarda da ertelenmesine yol açabilir. Bunların yanında her ay yaşanan adet dönemi ağrısı ise ağrı kesici ilaç alınabilmektedir.

 

Doğru Teşhis

Doktorun en doğru teşhisi koyabilmesi için hastanın ağrının yapısını belirtebilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Karın ağrısının başlangıç zamanı, şiddeti, süresi ve buna eşlik eden bulantı, kusma, ishal, ateş, gaitadan kan gelmesi gibi oluşan durumlar ani ve şiddetli karın ağrısı kaynağını saptamada çok önemli rol oynar.

 

Karın Ağrısı Tanı Yöntemleri

Ani ve şiddetli karın ağrısı yaşayan hastaya doktor tanı koyabilmesi için kullandığı yöntemler kan ve idrar tahlillerinin yanında görüntüle teknikleri olan ultrason, tomografi ve MR kullanabileceği endoskopi ve kolonoskopi olan girişimsel teknikleri de kullanabilir. Hatta ağrının kaynağı tespit edilemeyen bası durumlarda ameliyat ile karının içerisine bakmak gerekebilmektedir.

 

Hemen Doktora Başvurulması Gereken Durumlar

Karın ağrısıyla birlikte kusma, gaz çıkarmada zorlanma, karında şişme ve sertleşme, rektum dediğimiz bölgede ağrı, ateş yükselmesi, ağrının sırta vurması, koyu renkli gaita, nefes almada zorlanmaya başlanılması, soğuk soğuk terleme gibi durumlar yaşanıyorsa hemen doktora başvurulması gerekir. Altından çok basit bir karın ağrısı sebebi çıkabileceği gibi ani ve şiddetli karın ağrısının ölüme götüren nedenleri de barınıyor olabilir.

 

Vücutta oluşan hiç bir ağrı göz ardı edilmemelidir fakat özellikle karın ağrısı nedeni belirlenene kadar çok dikkate alınmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. İhmal edilen şiddetli karın ağrıları ani ölümlere yol açabilmektedir.