Anne & Bebek

Anne, Baba ve Çocuk Arasında Doğru İletişim Nasıl Kurulur?

İletişim hayatın her alanında gerekli olan bir yetkinliktir. İletişim becerilerinin kuvvetli olması insanların günlük yaşamlarındaki başarıların artmasına da imkan sağlamaktadır. Nitekim anne ve çocuk arasındaki iletişimin kalitesi de çocuğun gelişimi üzerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Çocukların psikolojik gelişimleri anne ve babanın çocuğa nasıl yaklaştığı ile yakından ilgilidir. Eğer anne ve baba çocuğu sürekli tersliyorsa, bağırıyorsa, kızıyorsa ve cezalandırıyorsa ilerde toplumsal hayata karıştığında etrafındaki herkese sözlü veya fiziksel bir şekilde zarar verme potansiyeline sahip bir çocuk yetiştiriyor demektir. Aynı şekilde çocuğa karşı oldukça naif davranıyorsa, asla kızmıyor, bağırmıyor ve cezalandırmıyorsa da ilerde sosyal yaşamında herkes tarafından kullanılmaya müsait bir çocuk yetiştiriyor demektir. Çocuklar ile doğru iletişim kurma anne ve babadan başlar. Anne ve babanın doğru iletişimi öğrenmeleri direkt olarak çocuğa yansıyacaktır. Çocukların gelişimi üzerinde sözlü ve sözsüz telkinlerin etkisi büyüktür. Peki çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

Çocuğa büyüme çağından itibaren onun bir çocuk olduğunu hissettirmeden yaklaşırsanız ilerleyen zamanlarda size karşı bağlılığı güçlenecek ve çok daha öz güvenli bir birey olarak sosyal yaşama dahil olacaktır. Çocuğunuz bir suç işlediğinde, bir yaramazlık yaptığında ve sizi kızdırdığında ona bağırmak ve cezalandırmak yerine karşınıza alıp bir bireymişçesine konuşmanız en faydalı tutum olacaktır. Çocuklar sanılanın aksine o yaşlarda hiçbir şeyden anlamaz değildir. Aksine çocukluk döneminde öğrenme motorları çok daha taze olduğu için öğrenme kabiliyeti daha da yüksektir. Çocuğunuza o yaşlarında aşıladığınız her davranış, yansıttığınız her davranış onun üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacaktır. 3 veya 7 yaşında olması fark etmeksizin her çocuk anne babasını örnek alır ve ona göre büyür. Bu nedenle çocuğunuz ile ilgili olmasa dahi en azından onun bulunduğu yerlerde karı-koca olarak iletişiminizi de geliştirmeniz gerekir. Suçlayıcı ve aşağılayıcı kelimeler, kötü konuşma biçimleri yerine daha ılımlı bir ifade şekli ve yapıcı bir konuşma tarzı benimsenmesi sizi izleyerek öğrenen çocuğunuz için bir rol model olacaktır. Aynı şekilde çocuğunuzla iletişime geçtiğinizde size karşı verdiği cevaplar ve tepkilerinde de bu yansımaları çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

İlişkilerde ‘’sen’’ dili yerine ‘’ben’’ dilinin kullanımı önemlidir. Sen dili daha çok suçlayıcı bir tavır sergilemenize neden olurken ben dili duygularınız ile ifade etme biçimi sağlamanızdır. Örneğin çocuğunuz mutfak masasından bilinçli olarak yere tabak düşürdü ve tabak kırıldı diyelim. Bu davranışın üzerine çocuğunuza ‘’naptığını zannediyosun çocuğum sen kendinde misin??!!’’ şeklinde bir yaklaşımın yerine, ‘’oğlum/kızım bu davranışın beni çok üzdü. Neden yaptın bunu?’’ gibi bir cümle çok daha verimli bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle ben dilinin hayatın her aşamasında benimsenmesi ve mümkünse tüm sosyal ilişkilerimizde kullanılması önemlidir.

Çocuklar ile  doğru şekilde iletişim kurabilmenin bir başka yolu ise onlar gibi olmaktır. Bırakın çocuğunuz, çocukluğunu yaşasın. Arabaya ‘’ayaba’’ diyorsa siz de ‘’ayaba’’ deyin. O yemeği eli ile yemek istiyorsa izin verin. Çocuğunuz ile onun dilinden konuşun. İlerleyen zamanlarda illa ki doğrusunu öğrenecektir. En verimli çağında bunun doğrusunu öğretmek yerine çocukluğunu yaşamasına izin verin. Çocuk psikolojisi hemen değişebilen bir yapıdadır ve bu yaşlarda psikolojilerini olumsuz etkileyen bir durum kalıcı bir etkiye neden olabilir. bu nedenle çocuğunuzun psikolojisini bozmayacak bir tavır sergilemeniz, onunla çocuk olmanız, gerektiği yerde onu da ciddiye aldığınızı göstermeniz, ceza sistemi yerine ben dilini kullanmanız çocuğunuzun gelişimine büyük oranda etki sağlayacaktır. Sizin sözünüzü dinlemesi, sizinle arasındaki ilişkilerin sağlam temellere oturabilmesi de bu yaşlarda başlamaktadır. Bu nedenle tüm bunlara dikkat etmeniz çocuğunuz ile anne baba ilişkisinden ziyade en yakın arkadaş olabilirsiniz.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.