Anne Karnında Hastalık Tanısı Mümkün

Gelişen teknoloji sayesinde yeni aletlerin keşfedilmesiyle anne karnındaki bebek hakkında her türlü veriye ulaşılabilmektedir. Eskiden olduğu gibi bebeğin sağlıklı olup olmadığını, cinsiyetini, fiziki özelliklerini öğrenebilmek için 9 ay beklemeye gerek yok. Teknoloji ve modern tıp sayesinde endişelerinizi bir kenara bırakın. Çünkü günümüzde birçok hastalığın tanısı henüz doğmadan, anne karnındayken konulmakta, bazı hastalıklar ise anne karnında tedavi bile edilmekte.

Anne Karnında Hastalık Tanı ve Tedavisi Yapılıyor

Bebek hastalıkları pek çoğu anne karnındayken gelişebiliyor. Bazı hastalıklara anne karnındayken tanı konduğu zaman erken teşhis ile tedavisi mümkün olabiliyor. Geç kalındığı zaman ise önüne geçilemeyecek hastalıklar olarak karşımıza çıkabiliyor. Anne karnındaki bebeğin hastalığını teşhis edip tedavi edilmesine karar verecek olan doktorlar kadın doğum doktoru, çocuk kardiyoloğu, çocuk cerrahı ve tıbbi genetik uzmanı olmalı ve birlikte karar vermeliler.

Hangi Hastalıklar Anne Karnında Tedavi Edilebilir?

Tiroid Hormonu Azlığı Teşhisi: Annede tiroid hormonunda herhangi bir dengesizlik varsa, hormon fazla salgılanırsa bebekle ilgili zeka gelişimi sorunları oluşabiliyor. Bebeğin bir sorununun olup olmadığına bakılması için bebeğin içinde yaşadığı keseden sıvı alınır ve hormon seviyesine bakılır. Sonuçlarda bir anormallik görülürse bebeğin tedavisine başlanır. Bu hastalığın tedavisi ise, yetişkinlerde kullanılan tiroid ilaçları bebeğin hormon seviyesine göre ve hamilelik haftasına göre ayarlanarak amniyon sıvısı içine enjekte ediliyor. Bu şekilde bebek tedavi ediliyor veya göbek kordonu ile bebeğe doğrudan ilaç veriliyor.

Kalp Rahatsızlıkları ve Ritm Bozukluğu: Anne karnındaki bebekte kalp ritim bozuklukları oluşsa da bazı durumlarda kendiliğinden geçebiliyor. Fakat bazı durumlarda ilerleme gösterip kalp yetmezliğine yol açabilir. Ultrason yoluyla kalp rahatsızlıkları teşhis edilip tedaviye başlanabiliyor. Bebekte ritim bozukluğu tanısı konduğu zaman anneye kalp ilaçları verilerek bebeğe ulaşması sağlanıyor. Bunun yeterli olmadığı durumlarda direk bebeğe göbek kordonundan ilaç verilerek tedavi gerçekleştirilebiliyor.