[GENCSaglik form=”AnneSutuIhtiyaciHesaplama” renk=”Mavi”]
Anne sütünün bebekler üzerindeki faydalı etkileri artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu ilk 6 ay oldukça önemli olsa da aslında önerilen 2 yıl boyunca anne sütü ile bebeğin beslenmesidir. 6 aydan sonra ek gıdalar verilmeye başlansa dahi anne sütünün yerini hiçbir gıda almamaktadır. Anne sütü almayan bebekler ile alan bebekler arasında gelişim gözle görülür derecede değişiklik göstermektedir. Bunun yanında bağışıklık sistemi, gelişim süreci, sağlıklı metabolizma, beyin gelişimi gibi konularda anne sütü alan bebek ile almayan bebek arasında ciddi değişiklikler gözlemlenmektedir. Aynı zamanda psikolojik olarak anne ile bebeği arasındaki ilk bağ emzirme ile ortaya çıkmaktadır. Bebeğin zihinsel gelişiminde de büyük rol oynayan bu etken göz ardı edilmeyecek derecede önem arz eder. İlk 6 ay anne sütüne hiçbir ek gıda takviye edilmesi gerekmemektedir. Ancak bazı anneler çocuğuna sütünün yetmediğini ve aç kaldığı konusunda tereddütlerini dile getirir. Özellikle çalışan annelerin bu konuda vicdanları oldukça rahatsız olur. Ancak anne sütünün bebeğe yetip yetmediği tamamen bebeğin kilosuna bağlıdır. Bebeğin kilosu arttıkça anne sütüne olan ihtiyacı da artış göstermektedir. Eğer bebek altı aydan daha büyük ise bu aradaki fark ek gıdalar ile kapatılabilir. Ancak altı aydan daha küçük bebekler için anneye süt artışını tetikleyici gıdalar önerilir. Bunun yanında çalışan anneler pompalar yardımı ile bebeğine süt bırakabilir. Ancak yine de bebeğin süt ihtiyacının hesaplanması, beslenmesi için doğru bir teknik olacaktır. Peki, Anne Sütü İhtiyacı Hesaplama nasıl yapılır?

Süt İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Aslında internette anne sütü ihtiyacı hesaplama konusu ile ilgili pek çok tablo ile karşılaşmak mümkün. Bu tablolar da aynı teknik ile hazırlanmaktadır. Temelde bebeğin kilosu baz alınır ve bilimsel olarak da aynı sonuçlar çıkmaktadır. Bir doktora danışmak çözüm olsa da anne bebeğinin süt ihtiyacını kendi de hesaplayabilir. Buradaki temel amaç bebeğin kilosunun 150 ile çarpılmasıdır. Yani bebeğin kilosu x 150 = günlük süt ihtiyacı şeklinde bulunur. Örneğin bebeğin kilosu 5 kilogram ise 5 x 150 = 750 cc o bebeğin günlük süt ihtiyacı olmaktadır.

Süt İhtiyacı Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler özellikle ilk 15 ay çok hızlı kilo değişiklikleri gösterirler. 1 gr kilo artışı bile bebeğin süt ihtiyacında değişkenlik yaratır. Annelerin bu konuda hassas davranmaları bebeklerinin beslenmesi için son derece önemlidir. Aslında bebekteki huzursuzluk, sürekli ağlama hali ve emme isteği de kilo artışının bir göstergesi olmaktadır. Anne ve babalar bebeklerindeki kilo artılarını sürekli olarak takip etmelidirler. Rutin doktor kontrolleri bunun için yeterli olmayabilir. Ebeveynler evde de bebeklerinin kilosunu hassas tartılar ile ölçerek bebeklerinin süt ihtiyacını doğru bir şekilde hesaplayabilir.

Çalışan Annelerin Süt İhtiyacını Karşılaması

Bazı anneler bebeklerini belli bir süre sonra bırakarak çalışma hayatına geri dönmek zorunda kalıyorlar. Bu hem anne hem de bebek psikolojisi için her ne kadar olumsuz bir durum olsa da hayatın idame edilebilmesi için gerekli oluyor. Bu tarz durumlarda çalışan annelerin işyerlerinde süt izni hakları doğmaktadır. Ancak her zaman anne bu süt izinlerini kullanamayabiliyor. Bu tarz durumlarda bebeklerin günlük süt ihtiyacı ya işe gitmeden önce ya da döndükten sonra karşılanmaya çalışılıyor. Ancak bu doğru bir davranış değildir. Çalışan anneler için artık sağma makineleri ve dondurucu kalıpları söz konusu. En yakın eczaneden edinilebilen bu ürünler sayesinde çalışan anneler de bebeklerinin süt ihtiyaçlarını yeterli miktarda karşılaşabiliyorlar. Dondurucuda saklanan anne sütünde herhangi bir protein kaybı olmadığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.