Anne & Bebek

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, Gıdalar ve Besinler

Emzirme döneminde olan annelerin en çok merak ettiği konulardan biri de sütlerinin yeterli olup olmadığı ile ilgilidir. Bazen anneler sütün çok olmasını istediklerinden dolayı çok fazla yiyecek tüketmek istemektedir. Annelerin sütünün artmasında psikolojik etkiler de söz konusudur. Bu nedenle lohusalık döneminde olan annelerin stresten uzak tutulması önemlidir. Stres anne sütünün azalmasına neden olur. Anne sütünün artması için bebekler ile annenin teması da çok önemlidir. Bu nedenle annenin bebeği ile daha çok zaman geçirmesine ve sağlıklı bir emzirme sürecine ihtiyaç vardır.

Annelerin emzirme döneminde sütlerinin yeteri miktarda olması için çok yemek yerine dengeli beslenmeye ağırlık vermesi gerekir. Peki, anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir?

Dereotu Anne Sütünü Artırıyor

Anne sütünün artmasında önemli besinlerden biri de dereotudur. Faydalı besinler arasında yer alan dereotunu salatalarda sık sık tüketmeye özen göstermelisiniz. Sabah kahvaltılarında peynir üzerinde dereotunu tercih edebilirsiniz. Dereotunun anne sütünü destekleyen hormonlar üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.

Çörek Otu Anne Sütünü Artırıyor

Anne sütünün artmasında önemli etkisi olan besinlerden biri de çörek otudur. Çörek otunu sabahları aç karnına ezilmiş olarak tüketebilirsiniz. Çörek otunu aynı zamanda ekmeklerin üzerinde tercih edebilir dilerseniz peynir ile birlikte de tüketebilirsiniz. Sabah aç karnına bir çay kaşığı kadar tüketeceğiniz çörek otu anne sütünün artmasına etki edecektir.

Yeşil Sebzeler Anne Sütünü Artırıyor

Anne sütünün artması için dengeli beslenmeye özen göstermeniz gerekiyor. Anne sütünü artırmak için gerekli olan gıdalar ve besinler arasında yeşil yapraklı sebzeleri tercih edebilirsiniz. Sebzelerin vitamininden yararlanmak için buharda pişmiş olarak tercih edebilirsiniz. Brokoli, bezelye, pırasa ve ıspanak gibi sebzeleri tüketmeye özen göstermeniz sütünüzün artmasına etki edecektir. Haftada 3-4 defa bu besinleri tüketmelisiniz.