Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Anne sütü bebekler için doğal bir beslenme kaynağıdır. Bebekler açısından büyük önem taşıyan anne sütü bazı sebeplere bağlı olarak salgılanmayı ne yazık ki bırakabilir. Anne sütünün salgılanmasına neden olan etkenlerden başlıcaları stres, yeterli beslenememe ve bazı biyolojik nedenler olabilir. Anne sütünün salgılanması için öncelikle emziren annelerin stresten uzak durmaları gerekir. Aksi halde süt salgılanması kesilebilir ve bebek büyümesi ve gelişmesi için hayati önem taşıyan besininden mahrum kalabilir. Bunun dışında yeterli beslenme anne sütü salgılanması açısından önemlidir.

Anne Sütü Salgılanması İçin Yeterli Beslenme

Anne sütünü arttıran gıdalar ve salgılanmasının devamlılığında yeterli beslenme önemli unsurlardan biridir. Süt salgılanmasına en büyük etken sulu gıdaların tüketilmesidir. Günlük bir insanın tüketmesi gerektiği kadar 2-2,5 litre su içilmesi gerekir. Ancak düzenli aralıklarla su tüketmek önemsenir. Süt salgılanmasına ciddi oranda olumlu etki eder. Hatta emzirmeden önce bir bardak su içildiğinde göğüsler harekete geçer.

Sulu gıdalar olarak bol miktarda meyve tüketmek gerekir. Yaz mevsimine denk gelen emzirme dönemleri için anneler oldukça şanslıdır. Çünkü yaz mevsiminde sulu bir çok meyve tezgahlarda yerini alır ki bol bol karpuz, kavun vs. yenildiğinde süt önemli oranda salgılanır. Kış mevsimlerinde de bol bol portakal, mandalina, kivi gibi sulu meyveler tüketilebilir.

Elbette yalnızca sulu meyve tüketilmesi önerilmez. Her besinden tatmak sütün kalitesini arttırır. Neticede bebek için fayda sağlanır. Hindistan cevizi içerisinde bulunan meyvenin suyu anne sütünün salgılanmasında ciddi bir öneme sahiptir. Meyvenin suyu içildiğinde yoğun bir tat belki annelerde içmeyi istememe hissi uyandırabilir. Mümkün olduğu kadar tüketilmesi önerilir.

Posalı Yemekleri Tercih Etme

Buna örnek olarak ıspanak verildiğinde bazı bölgeler ıspanağı haşlar suyunu döker ve yalnızca posasını tüketir. Ancak haşlanan ıspanağın vitamini suyuna çıkmıştır ve döküldüğünde yalnızca posası tüketilir, bu da istenilen besini sağlamaz. Bu sebeple bir sebzeyi haşlayıp suyunu dökmek doğru olmayıp sebzeleri direk olarak kavurup, pişirerek yemek gerekir.