Menu

Anne Sütünü Arttırmanın 7 Yolu

Anne sütü bebekler için en sağlıklı en önemli ve hatta en lezzetli besin kaynağı. Bebeklerin anne sütü ile besleniyor olması oldukça önemli ve uzmanlar tarafından çok fazla üzerinde durulan bir konu. Zaman zaman çeşitli durumlara bağlı olarak bebekleri anne sütü ile beslemek mümkün olamayabiliyor böyle durumlarda bebekler için hali hazırda üretilmiş formül mamalar mevcut.

Ancak bebeğin anne sütü ile beslenmesi adına bütün şartların yerine getirilmesi ısrarla tavsiye edilmeye devam ediliyor. Emziren annelerde ise anne sütünde zaman zaman azalma olabiliyor. Stres, hormonal değişiklikler, uyku düzeni ya da beslenmeye bağlı olarak böyle bir durum gelişebiliyor ya da bebeğini yeni dünyaya getirmiş olan annelerin ilk günlerde sütü az gelebiliyor. Anne sütünü arttırmanın yolları da bulunuyor.

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

  • Anne sütünün azalmasında ilk etken stres ve yorgunluk olarak biliniyor. Bu sebepten özellikle bol bol dinlenmeye ve stresten uzak kalmaya çalışmalısınız.
  • İlk günlerden itibaren bebeğinizi sık sık ve düzenli aralıklarla mutlaka emzirmelisiniz ya da bir süt sağma aleti ile düzenli olarak sağmalısınız.
  • Bol bol sıvı alımına mutlaka özen göstermeli ve aç kalmamaya dikkat etmelisiniz. Süt, ayran ve taze sıkılmış meyve suları tüketmelisiniz.
  • Özellikle meyve kompostoları sütü oldukça arttırıyor. Sevdiğiniz bir kuru meyvenin kompostosunu yaparak günde 2-3 kase tüketebilirsiniz.
  • Kuru inciri haşlayıp suyunu gün içinde 1 bardak kadar içerseniz anne sütünün artmasında etkili olur.
  • Yeşil yapraklı sebzeler sütü arttırmakta etkilidir. Bol bol yeşillik tüketmelisiniz özellikle taze soğan anne sütünü arttırmada etkilidir.
  • Mayalı malt içecekler (kesinlikle alkolsüz) de anne sütünü arttırmakta etkilidir.

Emzirirken Dikkat Edilecekler

Özellikle doğumdan hemen sonra bebeğinizi emzirmeye başlamalısınız. Bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz. Emzirirken bebeği doğru tuttuğunuzdan mutlaka emin olmalısınız. Uyku düzeni çok önemlidir, yeterince uyumaya özen göstermelisiniz.