Anne Sütünün Önemi

Bebeklerin ilk altı ay mutlaka almasının çok önemli olduğu bilinen anne sütü bebeklerin en önemli besin kaynağıdır. Anne sütünün önemi her bebek açısından çok büyüktür. Anne sütünü düzenli bir şekilde alan bebekler her halükarda daha sağlıklı ve daha hareketli oluyorlar.

Anne Sütü Niçin Gereklidir?

Anne sütü her zaman steril ve bebeğin bünyesine uygun bir süt olduğu için en iyi besin kaynağıdır. İlk aylarda katı yemeklerden ve yemek sularından yiyemediği için anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda diğer tüm yiyeceklerdeki vitaminler ve besinler olduğu için ek gıdaya da çok fazla gereksinim duymuyorlar. İçerisindeki besin ögeleri bebeğin vücudunun tüm gereksinimlerini karşılıyor. Anne sütü içerisinde büyüme hormonu etmenlerini taşır. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebeklerin gelişimi daha hızlı olur. Çene yapısının ve diş yapısının gelişmesine büyük bir katkısı vardır.

Bebeklerin Sağlıklı Büyümeleri İçin Anne Sütü Şart

Bebeklerin ilk aylarda anne sütünü almaları kronik olarak bir çok hastalıktan onları koruyor ve bağışıklık sistemlerini güçlendiriyor. Bedensel ve zeka gelişiminde önemli rol oynadığı için okul hayatında daha başarılı bireyler olarak yetişiyorlar. Alerjik hastalıklardan koruyor. Anne sütü alan bebeklerde kemiklerin gelişimi de diğer bebeklere oranla daha hızlı oluyor. Sağlam bir kemik yapısına sahip oluyorlar.

Anne Sütü Birçok Vitamin İçeriyor

Anne sütü A,D ve B12 vitaminlerini içeriyor. Bu nedenle bebeğin sağlıklı gelişebilmesi için doğumdan hemen sonra bebeğin yarım saat aralıklarla emzirilmeye başlanması gerekiyor. Bebek ihtiyacı olan her şeyi anne sütünden alıyor. Bu nedenle annenin düzenli ve dengeli beslemesi son derece önemlidir. Bebeklerin zeka gelişimini doğrudan etkilediği için mutlaka anne sütü alması gerekiyor. 1-2 yaşına gelene kadar emzirilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak belli bir dönem sonra ek gıdalarla da beslemeniz gerekiyor.