Annelik günümüzde meslek mi yoksa değerli bir kavram mı çok fazla tartışılmaya başlandı. Anneliğin meslek olduğunu savunanlar bir yana meslek değil, bir gurur, bir onur olduğunu savunanlar bir yana tartışma içerisinde savrulup duruyor. Tartışmaların iyice alevlendiği şu günlerde biraz bu konuya bakacak olursak bize göre Annelik ne bir meslek, ne de bir zorunluluktur. Annelik kavramı, tek başına bile epey anlamlıyken bu kavramı bu kadar dar kalıplara sığdırmak imkansızdır.

Bir anne adayıysanız ve aynı zamanda çalışan bir kadınsanız şu an bebeğim dünyaya geldiğinde işi bırakmalıyım diye düşünüyor olabilirsiniz. Yapmayın! İşinizi, sizi siz yapan, benliğinizi oluşturan zevklerinizi, davranış türlerinizi, yaşam tarzınızı bırakmayın. Elbette ki bebeğinizin yanında olacaksınız, onu her zaman koruyup kollayacaksınız ancak bu şekilde davranmanız bir yandan sizi doğrudan içine çekecek bir kara delik oluşumuna neden olacaktır.

Uzun süredir çalışan anne adayları bebeklerini daha iyi bir insan olarak büyütmek için kesin olarak işlerinden ayrılmaktadır. Bu davranış son derece yanlıştır. Çünkü siz uzun zamandır bu şekilde yaşıyorsunuz, bu şekilde yaşamaya alıştınız ve evde sadece bebeğinizle ilgilendiğiniz zaman geriye kalan zamanda ne yapacağınızı bilmiyor olacaksınız. Günlük yaşam rutinleriniz değişecek, kendinizi sadece bebeğinize adayacaksınız ve eşinizi gün içerisinde görmeyeceksiniz. Tüm bunların yanı sıra kendi mesleğinizi bırakıp artık ‘’anneliği’’ meslek edineceksiniz. Meslek sahibi olmak hayata karşı bir duruş sergileme biçimidir. Meslek sahibi olanlar meslekleri boyunca kendilerine verilen bir takım görevleri yerine getirmek ile sorumludur. Kendiniz de dahil olmak üzere beraber çalıştığınız pek çok kişinin sorumluluğu ve iş düzeni size bağlıdır. Bir şeyi eksik yaptığınızda o düzen yıkılacak ve yeniden onarılması gerekecektir. Tüm meslek hayatınız boyunca size verilen tüm görevleri bazen isteyerek bazen de hiç içinizden gelmeyerek yapmaktasınız. Bu nedenle meslek tanımı daha göreceli ve istediğiniz zaman bırakılabilecek bir kavramdır. Anneliği meslek olarak görmek bu nedenle çok yanlıştır. Bebeğinize karşı bir görevmiş, bir sorumlulukmuş gibi yaklaşmak hem sizin hem de bebeğinizin psikolojisi açısından olumsuz etkiler yaratacaktır.

Annelik kesinlikle bir zorunluluk, bir görev gibi algılanmamalıdır. Annelik dünyanın en saf sevgisini, en onurlu duruşunu sergilemek demektir. Bebeğinize karşı rol yapmak, onun gelişimde daha iyi bir insan olmasını sağlamaz. Bebeğinizi en iyi şartlarda, iyi bir insan olarak büyütüp yetiştirmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey, kendiniz olmaktır.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra tabii ki belli bir yaşa kadar size ihtiyacı olacaktır. Sevginize, ilginize, gülüşünüze, dokunuşunuza, yanında oluşunuza ihtiyacı olan bebeğiniz sizin kendiniz gibi davranmadığınız, davranamadığınız bir ortamda ne kadar sağlıklı bir birey olarak yetişebilir? Her anne için bebeği dünyadaki en önemli, en değerli varlıktır ancak bebeği için kendinden vazgeçen anneler aslında çocukları için en kötü şeyi yapmaktadır.

Hem anne hem meslek sahibi bir kadın olmak hiç de zor değildir. Bebeğiniz belli bir yaşa geldiğinde sizin kendinize olan özgüveninizden ve hayata karşı güçlü bir duruş sergilemenizden de bilakis etkilenecektir. Çocuğunuza örnek bir anne olmak için kendi hayatınızdan vazgeçmek yerine ona hem anne hem de meslek sahibi bir kadın olmayı öğretin. Bu seçenek hem sizin hayat tarzınıza hem de çocuğunuzun büyürken sizi örnek almasına çok daha faydalı olacaktır.

Tüm bunlar bir yana annelik bir meslek olarak görülmemelidir. Hiçbir anne bebeğini ‘’sorumluluk’’ olarak görmemelidir. Annelik içten geldiğince yaşanması gereken, bebeğinize verebileceğiniz sevginin en saf şekilde gösterilmesini sağlayan dünyanın en güzel duygusudur. Bebeğinize bir bakıcı değil, ‘’anne’’ olmanız hem sizin hem de onun için çok daha iyi bir durum ortaya koyacaktır.