Sağlık

Antibakteriyel Jeller Ne İşe Yarar?

Toplumsal hayatın en büyük sorunlarından biri de muhakkak hastalıkların çok kolay şekilde insanlardan başka insanlara bulaşmasıdır. Kalabalık ortamlar ya da sosyal hayatın içinde sürekli temas halinde olunması gereken insanlar vasıtasıyla dokunma ya da solunum yoluyla birçok hastalık insanlardan insanlara bulaşabiliyor. Bu tip sorunlar ile sıklıkla karşılaşmamak için yapılması gereken en önemli eylem ellerin sürekli bol su ve sabunla yıkanmasıdır. Çoğu zaman hayatın koşuşturması içinde bunu yapmaya imkân olmuyor ne yazık ki, bu durumların eksikliği göz önünde bulundurularak piyasaya yeni ürünler sürülmüştür. Antibakteriyel jel adı verilen ve suya gereksinim duymadan el ve vücut temizliği yapabilen temizlik ürünleri hastalıkların bulaşıcı olması ihtimalini ortadan kaldırma anlamında en kullanışlı ürünlerden biri konumunda. Su ve sabun olmadan yapılan temizlik ne kadar güvenlidir ve antibakteriyel jeller ne işe yarar ?

Hastalığın Bulamasına Sebep Olan Mikrobik Etkenler Nelerdir?

Hastalıklar esas itibariyle bakteriler ve virüsler vesilesiyle bulaştıkları insanlarda hastalık etkisi yaratırlar. Bakteriler kendi içinde zararlı ve yararlı bakteriler olmak üzere iki sınıfa ayrılırlar. Hastalık oluşmasına sebep olan bakteriler muhakkak ki temizlenmeli ve öldürülmelidir. Bakteriler kolay atlatılabilen hastalıklara sebep olurlar lakin virüsler bakterilerden daha kuvvetli mikrobiyolojik varlıklardır. Bakteriye nazaran 100 kat daha kuvvetli oldukları bilinmektedir. Bakteri ve virüslerin bulaştığı yerden temizlenmesi ve öldürülmesi hususunda en etkili yöntem saf alkol kullanmaktır. Yüksek dereceli saf alkol bakteri ve virüslerin etkisiz hale gelmesini sağlar. Peki, antibakteriyel jeller ne işe yarar ve bu işin neresindedir?

Antibakteriyel Jeller Bakteri Ve Virüsleri Nasıl Yok Eder?

Antibakteriyel jeller ne işe yarar? sorusuna cevap vermek için bakteri ve virüslerle en etkili yöntemin saf alkol oluşu, temizlik ürünlerinde alkolün kullanılma gerekliliği olduğu bilinmelidir. Ne var ki alkol çok uçucu ve vücut üzerinde kısa süre kalan bir sıvıdır. Laboratuvarlarda yapılan araştırmalara göre alkole en az 30 saniye süreyle maruz kalan bakteri ve virüslerin öldüğü gözlemlenmiştir. Antibakteriyel jeller ise bu amaçla geliştirilen ürünlerdir. Yani alkolün vücut üzerinde en az 30 saniye ve daha fazla kalabilmesini sağlayarak hastalığa sebep olan etmenlerin bertaraf edilmesi amaçlanmaktadır. Sağlık açısından içeriğinde yüksek dereceli alkol bulunan antibakteriyel jel satın almaya dikkat edilmelidir.