Antibiyotik Haplarının Yararları Ve Zararları

Antibiyotik, vücuttaki zararlı bakteri ve mikroplarla savaşarak onların direncinin kırılmasına ve vücudun tekrar eski sağlığına dönmesi için geliştirilen çok güçlü ilaçlardır. Özellikle başka yollardan geçmeyen hastalıklar için antibiyotik kullanılarak vücuttaki zararlı bakterilerin öldürülebilmesi için kullanılır. Bu denli güçlü bir ilacın Vücuttaki diğer organlara karşı zarar verebilmesi muhtemeldir. Bu kadar güçlü olan antibiyotik haplarının yararları ve zararları vardır.

Antibiyotiğin Zararları

Çok güçlü olan tüm ilaçlar vücudun çalışmasını etkileyebilir. Özellikle böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarında antibiyotik gibi çok güçlü ilaçların kullanımı etkilidir. ilaçların içinde bulunan maddeler bir hastalıkla savaşırken sağlıklı olarak çalışan diğer organlara etki edebilir. Bu nedenle ilaç kullanımında mutlaka doktor kontrolü ve düzenli ilaç kullanımı gereklidir. Antibiyotik gereğinden uzun süreli kullanıldığı zaman Vücutta bağışıklığa neden olarak bakteri ve mikropların direnç kazanmasına neden olur. Özellikle bilinçsiz kullanılan antibiyotik hastanın vücudunda bu ilaca karşı direnç sağlayarak evrimleşmesine ve daha güçlü hale gelmesine neden olur. Bu durumda hastaya ne ilaç verilirse verilsin bir daha o bakterinin vücuttan atılması mümkün olmamakta sonu ölümlere varan durumlar yaşanmaktadır. Bu nedenle bilinçli olarak ilaç kullanılması gerekmektedir. Her hastalık için antibiyotik tedavisi uygulamak doğru değildir.

Antibiyotik Kullanımına Sınırlama Getirildi

Avrupa da antibiyotik kullanımında ilk sırada Türkiye geliyor. Bilinçsiz olarak tüketilen antibiyotikler vücuttan atılamayarak böbrek fonksiyonlarının çalışmasına da engel oluyor. Özellikle bulaşıcı hastalıklarla mücadele kullanılan antibiyotik bakterinin daha fazla direnç sağlayarak güçlenmesi durumunda işe yaramadığı için dünya genelinde yayılan hastalıklarda ölümlere neden oluyor. Bu duruma karşı aile hekimlerinin ve doktorların antibiyotik yazmalarına sınırlama getirildi. Artık her basit hastalık için antibiyotik yazılamayacak. Eczanelerden de reçetesiz antibiyotik satın alınamayacak. Tüm bu önlemler daha sağlıklı toplum oluşturmak için.