Antibiyotik Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Antibiyotik günümüzde en çok kullanılan ilaç türlerinden biridir. Birçok hastalığın tedavisi yanında tedavi süreçlerinde yardım için yan ürün olarak kullanılan antibiyotiğin çok fazla çeşidi var. Neredeyse her hastalık için farklı farklı üretilen antibiyotikler tedavi sürecine yardım ettiği gibi beklenmeye durumların da olmasını sağlayabiliyor. Doğru şekilde kullanılmadığında ve doğru tanı ile doğru antibiyotiğin verilmediğinde çok büyük zararları olabilir. En basit gripten Tüberküloz vb. hastalıkların tedavisi için kullanılan antibiyotiklerin doğru ve dozunda kullanılmaması çok önemli bir nokta. Kullanım şekli önemli olduğu kadar antibiyotik ile tüketilen maddelerin tetiklediği yan etkiler ve zararları da söz konusu olabilir. Bu kadar faydası olan antibiyotik kullanırken nelere dikkat edilmeli Sorusunun cevabı kritik oluyor.

Antibiyotik Kullanımı İçin Bilinmesi Gerekenler

İyileştirici etkisi güçlü olan bu ilaç çeşidi kullanacakların bir doktor reçetesi ve yönlendirmesi ile kullanıma başlaması çok önemli bir konudur. Bilinçsiz şekilde kullanmak yarar getirmediği gibi zararları olabilir. Hamilelerin kullanımı için doktorlarından onay almaları gereken bir ilaçtır. Doğum kontrol hapı gibi ilaçların etkisini azaltması ile bilenen bir ilaç olduğu için buna göre hareket edilmedir. Antibiyotik kullanımında yapılan en büyük hata tedavi tamamlanmadan, yarım bırakmaktır. Bu ilacın bir daha ki sefer kullanıma da etkisini göstermemesine neden olur.. Özellikle kalsiyum oranı yüksek besinlerde zararlı etkileri olabilen antibiyotik alkol ile de kesinlikle alınmamalıdır.

Antibiyotiğin Yanlış Kullanımı ile Yan Etkileri

Antibiyotiğin yanlış kullanımı, en çok doktor tavsiyesi olmadan kullanım ile görülür. Bunun yanında yanlış antibiyotik kullanımı, kişilerin alerjik reaksiyon göstermesi ya da aşırı hassaslığı ile zararlı sonuçlar ortaya çıkarır. Baş dönmesi, aşırı ateşlenme, vücutta belirgin kızarıklıklar antibiyotiğin yan etkilerinde kendini gösteren belirtilerdir.