Ülkemizde çoğu kişiler dişlerinin bakımlarını ihmal ettiklerinden dolayı diş çürümeleri gibi durumlar çok geç dönemlerde müdahale ediliyor. Bu durumda dişlerin kurtarılması ihtimalini oldukça düşürüyor. Dişin kökünde ya da diş etinin hemen altında iltihaplanma meydana gelmesi diş apsesi olarak nitelendiriliyor. Diş apsesinin oluşmasının ana nedeni de zamanında tedavi edilmeyen ve çürüyen dişlerin oluşturduğu bir durumdur. Birçok kişi diş etlerinde ve diş köklerinde diş apsesi olduğunu şiddetli ağrılar neticesinde öğreniyor. Böyle bir durumda şiddetli ağrılar çekerek dişin hemen çekilmesini istiyor. Ancak Apseli Diş Çekilir Mi? sorusu birçok kez tartışma konusu olmuştur. Ancak diş çürüklerinin tedavisi apse tedavisinden sonra gerçekleşmesi gerekiyor. Çünkü apseli dişin çekilmesi sağlık açısından sakıncalıdır.

Diş Apsesinin Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Diş çürüklerine bağlı olarak gelişen diş ağrısı apse olma durumunda zonklama şeklinde kendisini gösteriyor. Böyle bir durumda çekilecek film ile diş apsesi olup olmadığı öncelikle teşhis edilir. Diş apsesi mevcutsa diş çekimi yapılmaz ve diş apsesi bitene kadar anti biyotik tedavisi uygulanır. Kullanılan antibiyotik bir yandan diş apsesini bitirirken bir yandan da diş ağrısını dindirir. Ancak hasta dişinin ağrısı geçti diye anti biyotik tedavisinden sonra hastaneye gitmemezlik yapmaması gerekiyor. Diş apsesi bittikten sonra diş çürüğü tedavisine başlanmalıdır. Eğer ki ihmal edilirse çürük olan diş sağlam dişleri de etkileyerek çürütecektir.

Eğer ki, apseli diş çekimi yapılırsa diş kökünde ve diş eti altında yer alan iltihabın hızlıca vücuda yayılacaktır. Bu da vücut içerisinde istenmeyen sorunlara neden olacaktır. Hatta ölümlere neden olma durumu da söz konusudur. Bu nedenle apseli diş için öncelikle apsenin antibiyotik tedavisi ile giderilmesi gerekiyor. Sonrasında ise çürük tedavisi yapılıyor.