Ara Adet Kanaması Nedir?

Birçok kadın ara adet kanaması nedir? sorusuna cevap arıyor. Ara adet kanaması normal adet kanaması dönemi haricinde görülen kanamaya verilen isimdir. Eğer ki adet kanamaları 21 gün öncesinden başlamış ise adet ara kanaması sorunu yaşanıyor demektir.

Ara Adet Kanamanın Nedenleri Nelerdir?

Ara adet kanamasının nedenleri arasında rahim ağzında bulunan klamidya adı verilen bakterinin ve diğer etkenlerin ortaya çıkardığı rahim ağzı enfeksiyonlarıdır. Bir başka neden ise rahmin iç tabakasında meydana gelen enfeksiyonlardır. Rahimde görülen miyomlar ve rahim içi polipler ara adet kanamasının nedenleri arasında görülebilir. Tüm bu nedenlerin yanı sıra spiral kullanımı ile rahmin iç kısmında tahrişe neden olduğu için ara adet kanamalarına neden olabilir. Aynı zamanda düşük dozda da olsa doğum kontrol haplarının kullanılması da belli durumlarda ara adet kanamasını meydana getirebiliyor. Aylık ve üç aylık iğneler ile kola uygulanan korunma çubuklarının yaratmış olduğu hormanlardaki değişimler de ara adet kanamasını ortaya çıkarabiliyor. Eğer ki rahim ağzında kansere neden olan lezyonlar ve rahim ağzı kanseri gibi durumlarda ara adet kanamaları meydana gelebiliyor. Bu nedenle ara adet kanaması kadınları ciddiye alması gereken konulardan birisidir.

Ara Adet Kanamasının Tanı ve Teşhisi Nasıl Konur?

Kadınların bir kaç kez ara adet kanaması ile karşılaşma durumu söz konusu olduğunda mutlaka doktora başvurmaları gerekiyor. Doktor kadınlara kanamanın şekli, süresi, daha önceden buna benzer vakaların görülüp görülmediği konusunda teşhise elverişli sorular soracaktır. Sorulara alınan cevaplar neticesinde ise gerekli tahlil ve tetkikler yapılacaktır. Bu tahlil ve tetkikler neticesinde tam olarak teşhis konularak tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bu süre zarfında anormal bir durum ile karşılaşılması durumunda ise bu durum mutlaka doktora belirtilmelidir.