Araç güvenliği hem yetişkin bireylerde olduğu kadar bebek ve çocuklar için de son derece önemlidir. Gerçekleşmesi muhtemele kazaların az sayıda hasar ile atlatılması için bu önlemlerin alınması kanunlar gereğince de korunmaktadır. Avrupa Birliği’nin ön gördüğü yasalar çerçevesinde çocuk ve bebekler için araç içi güvenlik önlemlerinin alınması 2010 yılından beri ülkemizde de şart koşulmuştur. Buna göre araç içinde çocuğun veya bebeğin oturması için kendi boyu ve kilosuna uygun olan bir çocuk koltuğu tahsis edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yetişkinler için emniyet kemeri takmak ne kadar önemliyse çocuk ve bebekler için bu araç koltukları da o derece önemlidir. Özellikle uzun süreli yolculuklara bu koltukların kullanılması trafik kazalarının yaratacağı sonuçlar bakımından çok önemlidir.

Araç içerisinde alınacak olan koltuğun iyi belirlenmesi gerekmektedir. Her çocuk koltuğunun özellikleri çocuğun veya bebeğin yaşına, kilosuna, boyuna göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda her araç koltuğu da uygun standartlara uygun olmayabilir. Bu bakımdan ucuza kaçmak yerine pahalı da olsa güvenlik önlemlerinin tam şekilde alınabildiği koltukları tercih etmek önemlidir. Aynı zamanda alınacak olan koltuğun kendi aracınıza uygun olup olmadığı da belirlenmelidir. Çocuk koltuğunun emniyet kemerinin olup olmadığı, araca uygun olup olmadığı, sağlam şekilde araca monte edilebilmesi ve Avrupa Standartlarına uygunluk gösterip göstermediği iyice incelenmelidir. Bu faktörelere dikkat edilmeden alınan bir çocuk koltuğu olası bir kaza anında çocuğunuzu uygun şekilde koruyamayabilir ve çocuğun koltuktan kaymasına veya fırlamasına neden olabilir. Bu nedenle koltuk satın alırken bu faktörlere dikkat edilmesi önemlidir.

Diğer bir durum ise çocukların veya bebeklerin ne durumda olursa olsun ön koltuğa oturtulmamasıdır. Ön koltuk çocuklar ve bebekler için uygun bir alan değildir. Herhangi bir kaza durumu olmasa bile ani fren durumlarında dahi çocuğun koltuktan fırlayarak yaralanmasına yol açabilir. Bunun yanında ön camdan fırlama veya hava yastığı ile boğulma risklerini de barındırmaktadır. Ön koltuk hiçbir çocuk için güvenli değildir ve kendi fiziksel güdülerini kontrol edebilene kadar çocukların ön koltuğa oturtulmaması güvenlik anlamında önem arz eder.

Çocuğunuza uygun şekilde bir koltuk almış olsanız bile kendi kendine o koltuğa oturmasına izin vermemeniz gerekir. Emniyet kemerini sizin takmanız ve takıldığından emin olmanız da risk faktörlerini en aza indirmek açısından önemlidir. Aynı zamanda emniyet kemerinde çocuk kilidi olması ve sağlam şekilde yerine giriyor olması da bu bakımdan önemlidir. Yolculuk boyunca kemerin takılı olduğundan emin olmanız olası kaza durumlarında risk faktörlerini en iyi şekilde egale ettiğini bilmeniz anlamına gelmektedir.

Araç içerisinde hareketli olan çocukların araç camına veya kapıya parmaklarının veya ellerinin sıkışmaması için dikkatli olunmalıdır. Kapıyı kapatırken veya camı indirip kaldırırken çocuğun durumu gözlenmelidir. O anda parmaklarının veya ellerinin bu bölgelerde bulunmadığına emin olunmalıdır. Her ihtimale karşı araç içinde fevri hareketler sergilenmemelidir. Aynı şekilde çocuğun sizin yol kontrolünüzü dağıtmaması için de çocuk ile konuşulmalıdır. Olası sıkışmalar durumunda ilk yardım ile sıkışan bölgeye buz uygulanması gerekir. Eğer durum ciddi ise en yakın hastaneye başvurulması gerekmektedir.

Araç içinde her ihtimale karşı bir ilk yardım çantası bulundurulması gerekir. Bu ilk yardım çantasının içinde küçük yaralanmalar için sargı bezi, tentürdiyot, oksijenli su, makas, bant ve yara bandı, pamuk gibi basit ilk yardım malzemeleri hazır bulundurulmalıdır. Trafiğe çıkıldığı ilk andan itibaren tüm önlemler alınmalıdır.

Çocukların araç içinde yalnız bırakılmaması da son derece önemlidir. Eğer yolculuk sırasında tuvalet veya market ihtiyacı gibi ihtiyaçlar için bir yere uğranması gerekiyorsa çocuğunda sizinle gelmesi gerekir. Siz aracı terk ettikten sonra herhangi bir teknik arıza gelişebilir, fren boşalabilir veya başka bir durum yaşanabilir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına çocukların araçta tek başına bırakılmaması önemlidir.