Arayüz Fırçası Nedir?

Arayüz Fırçası Nedir? diye merak edenler çoğunluktadır. Diş ipi kullanmak istemeyenlerin ve kullanamayanlar için kullanışı diş ipinden daha kolay olan, diş aralığı sıkı olan ve diş teli kullananlar tarafından tercih edilen fırçadır.

Neden arayüz fırçası kullanmalıyız?

Her diş arasına ulaşabilme özelliği ile fırçalarının özel kıvrımı sayesinde diş etleri ve diş mineleri, köprü ve kron , diş teli kullananlar ve sıkı diş aralığına sahip kişiler tarafından daha fazla kullanılmaktadır. Diş etlerini uyaran arayüz fırçası bu uyarma sonucunda diş etlerini canlandırır. Dişlerin arasında kalan yemek artıklarını temizler ve plak oluşmasına engel olur. Diğer iş gereçleri ile kullanıldığında ağız sağlı için hijyenik ve verimli sonuçlar alınmasına neden olur. Bir çok fonksiyonel yapıya ve boyutlara sahip olmasıyla farklı diş yapısına sahip kişilerin diş yapılarına uyumluluk sağlar. Dişlerde oluşan lekeler ve tortuların temizliğinde en ideal aparattır. Diş ipi ve diş fırçasıyla birlikte kullanılması sonucunda çürük oluşumunu da engel olmaktadır. Özellikle oral implantların temizliğinde arayüz fırçası tercih edilmektedir. Fonksiyonel yapıya sahip olan arayüz fırçası diş eti hastalıklarını da engellemektedir.

Arayüz fırçasını nasıl kullanmalıyız?

Öncelikle eczaneden diş yapınıza uygun bir arayüz fırçası almalısınız. Diş yapınıza uygun olan fırçayı aldıktan sonra dişlerinizin arasına eğer diş teli kullanıyorsanız diş teline dikkatli bir şekilde yerleştirip sonra yavaş hareketler ile ileri geri hareket ettirin. Bu şekilde plaklar ve yemek artıkları temizlenir. Bükülebilir olması nedeniyle sadece ön dişlerinizde değil yanak bölgeniz ve azı dişlerinizi de hijyenik hale getirebilirsiniz. Arayüzün ucunu hafif kıvırarak ulaşılması zor olan bölgeleri de temizleyebilirsiniz. Diş yapınıza uygun bir arayüz kullanmadığınız takdirde sıkı olan dişlere büyük fırça kullanımı sonucunda uzun vadeli diş eti çekilmesine ve kırılmaya neden olabilir.