Asgari Ödeme Tutarı Ne Anlama Gelir?

Kredi kartlarının ödeme günleri geldiğinde karşımıza asgari ödeme denilen bir ödeme şekli çıkar. Bu ödeme şekli, ödenecek borcun en düşük miktarını ifade etmek için kullanılır. Yani bankalar bu anlamda müşterilerine bir kolaylık sağlamış ve borcun tamamını ödeyecek güçte olmadığınız zamanlar için asgari ödeme seçeneğini getirmiştir. Asgari ödemelerde ortalama olarak toplam borcun %30 – %40’ı asgari ödeme olarak alınmaktadır.

Kredi kartı limiti 15 bin TL’ye kadar olan kişilerden %30, limiti 15 bin TL ile 20 bin TL arasında olan kişilerden %35, limiti 20 bin TL üzerinde olan kişilerden ise %40’lık bir asgari ödeme alınır.

Asgari Ödeme Kullanıcılar İçin Avantaj mıdır?

Temel olarak bakıldığı zaman asgari ödeme tutarı kişiler için bir ödeme kolaylığı sağladığı için olumlu görünür. Bankaların bu tarz bir uygulama yapmasının temel sebebi de, kişilerin ödeme güçlüğü çektiği dönemlerde kredi kartı borcunun ödenmesini sağlamaktır. Ancak bu durumu alışkanlık haline getirip, her ay yalnızca borcun asgarisini ödemek kişiler için olumsuz sonuçlar yaratır. Asgari ödemelerde, borcun kalan kısmı her zaman için bir sonraki aya devreder. Yani borç bir sonraki ay katlanarak artmaya devam eder. Bir sonraki aya devreden borçlarda da her zaman için faiz uygulanır.

Asgari ödeme tutarı kişiler için en büyük faydası ise, yasal takibe düşülmesini önlemektir. Bilindiği gibi 3 ay boyunca bankaya kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler için yasal takip sistemi uygulanır. Ancak borcun sadece asgari tutarını ödeyen kişiler için bu yasal sistem devreye sokulmaz. Yani asgari ödeme tutarı sizleri yasal takip sistemine düşmekten kurtarırken, aynı zamanda kredi notunuzun da düşmesini engeller. Ancak tekrardan belirtmek gerekir ki, bu durumu süreklilik haline getirmek, borcun aşırı katlanmasına neden olabilir.