Sağlık

Aşırı Terlemenin En Önemli Nedenleri

Her insan az ya da çok mutlaka terlemektedir. Terlememek bir hastalık olarak görülmektedir. Fakat aynı zamanda aşırı terlemek de bir rahatsızlık sebebidir ya da aynı zamanda bir rahatsızlığın sonucu da olabilmektedir.

 

Aşırı Kilo

Günümüzün en büyük rahatsızlıklarından biri aşırı kilo ve devamında obezitedir. Günümüzde neredeyse her beş insandan birinde obezite görülebilmektedir. Çok kilolu insanların kas dokuları az ve yağ dokuları aşırı olabilir. Bu da daha çabuk yorulmaya, daha çok terlemeye sebep olmaktadır. Aşırı kilo sebebiyle ter bezleri aşırı çalışıp çok fazla terlemeye sebep olabilmektedir.

 

Menopoz ve Adet Dönemi

Kadınlar özellikle adet dönemlerinde normal zamanlardan çok daha fazla terleyebilirler. Soğuk bir havada bile birden ter boşalabilir. Aynı zamanda menopozun en büyük yan etkilerinden biri de aşırı terlemedir. Menopoza giren bir kadın ani olarak sıcak basmaları ve devamında aşırı terleme yaşayabilir.

 

İlaçlar

Kullanılan ilaçlar kimi insanda bazı yan etkilere sebep olabilir. Özellikle antidepresan, ağrı kesici ve aspirinler kimi insanda aşırı terlemeye yol açabilir. Zamansal aşırı terlemeleri olan biri içtiği ilaçlara dikkat etmeli, ilaçlarını kontrol etmelidir. Kontroller sonucunda ilaç alınan zamanla aşırı terleme zamanları örtüşüyorsa eğer aşırı terlemenin sebebi çok büyük ihtimalle kullanılan ilaçlardır.

 

Hormon Hastalıkları

Hiçbir sebep yokken de çok aşırı terleyen insanlar bulunmaktadır. Bu terlemelerin sebebi hormon tahlilleriyle ortaya çıkabilmektedir. Hormonsal bozuklukları olan bir bireyde sebebi olmadığı düşünülen aşırı terlemeler olabilmektedir.

 

Böbrek ve Karaciğer Hastalıkları

Böbrek ve karaciğer hastalıkları insanlarda aşırı terlemeye sebep olabilmektedir. Aşırı terlemenin sebebi bulunamıyorsa böbrek ve karaciğeri kontrol ettirmekte de fayda olacaktır. Böbrek hastalıkları bireylerde çok aşırı ağrı yapmakta ve genel olarak büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Ağrılar da aşırı terlemenin bir sebebi olarak gösterilebilmektedir. Aynı zamanda bu hastalıklarda yaşanan sıkıntılar da insanı aşırı terlemeye iten önemli sebeplerden biri olarak görülmektedir.

 

Ergenlik Dönemi

Ergenlik dönemi birlikte birçok değişimi de beraberinde getiren bir dönemdir. Bu dönemde bireylerde büyük hormonsal değişiklikler de olmaktadır. Ergenlik dönemi çok terlemeye sebep olan dönemlerden biri olarak görülmektedir. Ergenlik dönemindeki bireyin aşırı terlemesi normal görülmelidir.