Sağlık

Aslan Pençesi Otu Nedir?

Aslan Pençesi Otu Nedir? Nemli yerlerde, çayırlarda ve orman kenarlarında kendiliğinden yetişen aslanpençesi otu 50-60 cm’ye kadar uzamaktadır. Halk arasında tavşanayağı, aslan ayağı otu gibi isimlerle de anılan aslanpençesi otunun yaklaşık 1000’e yakın çeşidi bulunur. Yaprakları 5-7 parçalı, çiçekleri yıldız şeklindedir. Bahar aylarında toplanarak kurutulur. Genellikle kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılan aslanpençesi otunun, farklı alanlarda da faydaları vardır.

Aslanpençesi Otu Faydaları

Özellikle kadın hastalıklarında kullanılan aslanpençesi otu, adet düzensizliklerinde kullanılır. Ayrıca vajinal akıntı, geciken âdetin başlaması, menopoz dönemindeki sıkıntılar gibi durumlarda etkilidir. Hamilelikte yaşanan baş dönmelerinde kullanılır. Çıban, apse kangren gibi yaralar için kullanılır. Kan durdurucu etkisi olduğu için kanayan bölgeye kompres olarak uygulanır. Vücut direncini arttırır. Ağız gargarası olarak hazırlanarak, ağız ve diş yaraları için kullanılır. Hamileliğin 3.ayından sonra kullanılmaya başlandığında düşük riskini azaltır ve hamileliğin rahat geçmesini sağlar. Fıtık, rahim sarkması, kansızlık ve kas yorgunluklarında çobançantası ile birlikte kullanıldığında iyi gelir. Çay olarak hazırlanıp düzenli kullanıldığında soğuk algınlığına iyi gelir. Göz hastalıklarına karşı tedavi edici özelliği vardır. Çay olarak hazırlanıp düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki yağları yakma etkisi vardır. Sindirim sistemi hastalıklarında, diyabet hastalığında kullanıldığında tedavi edici özelliği vardır. Migren için, böbreklerin çalışması için ve genel vücut sağlığı üzerinde de etkileri vardır. Bazı kanser türlerinde özellikle lenf, prostat ve meme kanseri üzerinde etkileri vardır.

Aslanpençesi Otu Zararları

Faydaları sayılamayacak kadar fazla olan bu otun zararları da vardır. Çay olarak hazırlandığında, içine hiçbir şey karıştırılmadan sade olarak içilmelidir. Çayın demledikten sonra 10 dakikadan fazla bekletilmemelidir. Her şeyde olduğu gibi bu çayında aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.

Aslanpençesi Otu Kullanımı

Çay olarak tüketilmek istendiğinde 1 tutam aslanpençesi otu 1 bardak suya eklenerek kaynatılır ve 10 dakika demlendikten sonra tüketilir. Kompres olarak hazırlamak için lapa haline getirilir. Banyo için ise, banyo suyuna akşamdan 200 gr atılarak sabaha kadar bekletilir. Sabah süzülüp ısıtılır ve banyo bu suyla yapılır.