Astigmat Nedir?

Astigmat, gözün ilk kısmını oluşturan korneanın şeklinin bozulması sonucunda, gelen ışığı doğru bir şekilde kıramamasıdır. Kırılamayan ışık, görüntünün retina bölgesinde bulanık olarak şekillenmesi sonucu oluşur. Bu da, bulanık görmeye neden olur. Göz korneası, tam yuvarlak bir yapıya sahiptir. Sağlıksız bir göz, yuvarlaklığı kaybeder dikey veya yatay olarak eliptik bir şekil alır. Eliptik şeklini alması sonucunda dikey veya yatay olarak astigmat meydana gelir. Kısacası, dikey veya yatay olarak bir görme kayması varsa, görüş bulanıyorsa astigmat var demektir. Astigmat ilk başlarda bulanıklığın bile farkında olunmaması sonucu ilerler. Uzmanlar tarafından astigmat nedir? Sorusu böylelikle cevap buluyor.

Astigmat Nasıl Oluşur?

Bir çok uzmana göre astigmat, genetik bir görme bozukluğudur. Gözün fazla ışığa maruz kalması, teknolojik aletlerin çok fazla kullanılması var olan rahatsızlığı tetikliyor. Anlaşılması oldukça zor olan rahatsızlığın bir çok belirtisi bulunuyor. Oluşma şekli genetikle alakalı olduğu için çocuk yaşlardan itibaren göz kontrollerini ihmal etmemekte fayda var. Astigmat tedavi edilemeyen bir rahatsızlık değildir. Bu yüzden korkmaya gerek yoktur. Gözlük, lens veya lazer tedavisiyle gözler eski haline getirilebilir.

Astigmat Nasıl Anlaşılır?

Anlaşılması oldukça zor olan astigmatın erken teşhisi sonucunda gözlük tedavisiyle en aza indirilmesi mümkün. Belirtileri arasında, bir şey okurken zemine fazla yaklaşma, gözleri kısarak okuma yapma, özellikle çocuk yaşlarda yazılarım bozuk yazılması, kafayı sağa veya sola eğik olarak okuma yapılması erken teşhis ve kontrol için oldukça önemlidir. Böyle belirtiler görüldüğünde kontrol altına alınmalıdır. Yetişkinlerde ise, görüntünün tam net olmaması, uzak mesafelerin görülmemesi, yatay veya dikey çizgilerde bozulmaların görülmesi sonucunda doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Çocuk yaşlarda fark edilen astigmat rahatsızlığının tedavisi, gözlük kullanılarak en az seviyeye indirgenebilir. Yetişkinler ise, lens veya lazer yardımıyla tedaviye cevap verebilir.