Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

Astım hastaları öncelikle mevsim geçişlerinde atak geçirirler ve bu onları çok fazla zorlamaktadır. Ancak bazı hastalarda daha kronikleşmemiş olan astım hastalığı neticesinde soğuk algınlığı yaşanan dönemlerde başlayan sık sık nefes alma, hırıltılı soluk alıp verme, nefes darlığı ve öksürük gibi şikayetler yaşanmaktadır. İster kronik isterseniz de akut bir hasta olmanız sizi hastalığın komplikasyonlarından korumak için gerekli olan önlemleri değiştirmeyecektir.

 

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle solunum yolları rahatsızlığı yaşayanlar arasında olan astımlı hastaların hava kirliliği ve çevresel faktörlere yönelik dikkatli olması gerekmektedir.

Astımlı hastaların öncelikle uyuduğu odanın ortasına özen göstermesi gereklidir. Ayrıca alerjik astımlı bir hasta söz konusuysa özellikle ev tozu akarlarına karşı yatak, yorgan ve yastıkların elyaftan yapılması gerekliyken ayrıca odada toz olmaması önerilmektedir. Ev ortamında hava temizleyici küçük bir cihazın kullanılması da tavsiye edilerek içerideki havanın nem dengesinin sağlanması amaçlanır.

 

Sigara, duman, hava kirliliği gibi faktörlerden mümkün olduğunca uzak durulması gereklidir. Yatak çarşafları, yastık kılıfları ve battaniyeleri muhakkak anti alerjen bir deterjanla sıcak suda yıkamak hastayı büyük ölçüde rahatlatacaktır. Klima kullanımında ise anti alerjen filtreli olan klima modelleri kullanılması gereklidir.

 

Astım Hastalarının Öksürük Krizleri

Astım nedeniyle artan öksürük krizlerinde ise enfeksiyonun ve balgamın vücuttan atılması için öksürmenin devam etmesi önerilmektedir. Fakat çok öksürmek boğazınızı zamanla tahriş edebileceğinden dolayı ve uyuduğunuz odanın havasının nemli olması için cihazlar kullanabilirsiniz. Ancak evinizin içindeki hava çok fazla kuruysa ve nemlendirme durumu yoksa günde 2 kez bol buharlı bir duş alınması büyük ölçüde hastayı rahatlatacaktır.

 

Evde evcil hayvan beslenmesi konusuna muhakkak dikkat edilmelidir. Çünkü hayvanlar ev içerisine oldukça çok miktarda tüy bırakırlar ve ev ortamındaki havayı etkilerler. Astımlı hastalarda da bu tüyler solunum yollarına yapışarak alerjik reaksiyonları da uyarma durumuna neden olmaktadır. O nedenle özellikle astımlı hastalarda evde hayvan beslenmesi sağlık açısından önerilmemektedir.

 

Astımlı hastaların sağlıkları için ağır parfüm veya kolonya kullanımına dikkat etmesi de önemli bir madde olarak gündeme gelirken hastanın çevresel faktörlerden etkilenmemesi sağlığı için en iyi çözüm olacaktır. O nedenle doktorların tavsiye ve tedavilerine uymak önemli bir gerekliliktir.