Sağlık

Ayak Burkulması

ayak-burkulmasi

Ayak Burkulması Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak burkulmasında ilk önce yapılacak iş ayağın sabitlenmesi ve üzerine basılmamasıdır. Daha sonra ayağınızı bir kaç gün dinlendirin fazla zorlanmayın hafif egzersizler yapın ağırlık falan kaldırmayın.

Burkulan yere buz koymak şişmesini engelleyecektir ama 15-20 dakikadan fazla buz koymayın ara sıra kısa süreli buz koymak iyi olur. Ayak bileğinize basınç uygulamak burkulmalarda kullanılan bir yöntemdir. Bir bandajla ayak bileğini sararak basınç uygulanması şişmesini engeller.

Ayağınızı biraz yerden yüksek tutmak şişmesini engeller. Ayak burkulması kısa sürede iyileşen bir sorundur. Ama yine de bir sağlık kuruluşuna gidip tedavi olmak en iyi yollardandır. Ayak bileği burkulması en sık görülen bir sorundur. Genellikle ayakların dış kısmında yaralanma olur ayak döner ve ayağın dış kısmı şişer. Bu durumda ilk yapılacak iş ayağın üzerine basmamalı hemen buz konulmalı ayak sarılmalı ve ayak yüksekçe bir yere konulmalıdır.

Daha sonra ayak bileğinin iyileşmesi için egzersiz çalışması yapılmalı ağrılar her geçen gün biraz daha azalarak devam eder. Bir iki ay sonra ağrı kalmaz eğer şişlik inmezse bir doktora görünmek gerekir.