Ayakta Yanma Hissi Neden Olabilir?

Ayak yanması sorunu herkesin yaşamında karşılaşabileceği bir sorundur. Genelde ayak veya bacaktaki sinirlerden kaynaklansa da çok farklı bir sağlık problemi sonucu oluşabilir. Bu şikâyetler sürekli veya ara sıra olmak üzere yaşanırken karıncalanma ve uyuşukluk dahi bu soruna eşlik edebilir. Bu sorunun tedavi edilebilmesi için ise kesin nedeninin belirlenmesi gereklidir. Ayakta yanma hissi neden olabilir?

Ayakta Yanma Hissi Nedenleri

Ayakta yanma hissi yaratan en önemli ve en yaygın sorun ayaktaki sinirlerin zarar görmesidir. Bu sorunu şeker hastalığı, incinme ve zona gibi rahatsızlıklar tetikleyebilir. Karıncalanma ve uyuşukluk ile gelen ayakta yanma hissi ise diyabet hastalığından kaynaklanan ve sinirlere zarar verebilecek kadar oluşan ciddi bir durumun işaretidir. Ayrıca ayakta fazla durma, kansızlık, yanlış ayakkabı seçimi, mantar enfeksiyonları, B vitamini eksikliği ve alerjik problemlerde ayakta yanma hissine neden olabilir.

Ayak Yanması Tedavisi

Ayak yanması sorunun tedavisi için öncelikle hastalığın sebebinin kesin teşhisi gereklidir. Doğru şekilde tedavi edebilmenin yanı sıra ayaktaki yanmanın kalıcı şekilde geçmesinin yolu budur. Ayrıca ayağın temizliğine ve rahatına özen gösterilmesi gereklidir. Doktorunuzun uygun gördüğü plan çerçevesinde Magnetoterapi denilen bir yöntemle ayaklardaki hassas dokuların canlanması amaçlanırken ayaklarda yanma sorunu ortadan kaldırılabilir. Bunların dışında doktorunuzun uygun göreceği ilaçlar ve losyonların yanı sıra gerekli görülürse B12 vitamini takviyesi dahi yapılabilir. Demir içeren gıdaları tüketmekte demir eksikliğini önleyerek ayak yanması sorununu tedavi etmeyi kolaylaştıracaktır. Eğer yoğun iş temposu ve ayakta kalmaya bağlı olarak ayak yanması sorunu yaşanıyorsa, ayaklarınızı fırsat buldukça 25-30 derece yükseklikte yukarıya kaldırarak dinlendirmek ve ılık su dolu kovada bekletmek çok faydalı olacaktır. Ayrıca ağrı kesici ilaçlarda ayak yanması sorununuzun çözülmesini sağlayacaktır.