Ayrık otu nedir?

ayrik-otu

Ayrık otu nedir?

Her ne kadar şifalı bitkiler kategorisine dahil olsa da, halkımız tarafından pek fazla sevilmeyen bir bitkidir. Özellikle evlerinin bahçeleriyle uğraşmayı seven halkımız ve çiftçiler tarafından tam bir baş belası olarak görülen bir bitki türüdür. Ben de amatör bir yetiştirici olarak ,gözüm gibi bakıp emek verdiğim bitkilerimin bin bir nazla büyümelerine rağmen son derece hoyrat davrandığım ayrık otlarının, inadına arsızca bahçemin her yerini sarıp adeta diğer bitkilere fütursuzca meydan okumalarına anlam veremiyorum.

Aslında biraz araştırınca tabiattaki her şey gibi ayrık otlarının da birçok hastalığa faydalı olduklarını fark ettim. Örneğin çok eski zamanlardan beri şifalı ninelerimizin ayrık otlarını kurutup daha sonra kökleriyle birlikte kaynattıklarında ateşli ve iltihabi hastalıklara iyi geldiğini öğrendim. Ayrıca böbrek ve mesanedeki taşları düşürdüğü, ergenliğin en büyük sorunu olan sivilcelere de iyi geldiği belirtiliyor. Romatizmalarından şikayetçi olan bir dostuma tavsiye ettiğimde, sonucun hiç de fena sayılmadığını belirtti. Özellikle her rahatsızlığa avuçla tükettiğimiz ağrı kesicilerin ve ilaçların yan etkilerinin yanında bu bitkinin daha masum kaldığını ifade edebilirim. Kim bilir gün gelir belki de piyasadaki bütün ilaçlar toplanır, insanlar bitkisel tedavi yöntemlerine yönelirler. Tıpkı yüzyıllar öncesinde olduğu gibi.

           Ayrık otunun isminin verilme sebebi Şirin’e olan aşkından dolayı dağları delen fakat sevdiceğine kavuşamadan ölen Ferhat’ın hikayesine birçoğumuz biliriz. Dünyadayken kavuşamayan aşıkların bari ahirette kavuşsunlar diye mezarları yan yana kazılır. Kabirlerinin üzerine de bir çift gül fidanı dikilir. Heyhat kader bu ya güllerin arasını da ayrık otları sarıp iki fidanın kavuşmasına engel olur. İşte bu yüzden adının buradan geldiği rivayet edilir.