Sağlık

Bacak Ağrısı Neden Olur?

Bacakların yapısı karmaşık olmasından dolayı, bacaklarda ortaya çıkan ve kaynağı tam olarak bilinemeyen ağrıların birden fazla nedeni olabilmektedir. Bu durumda bacak ağrısı neden olur? Bacakların kırılması, bükülmesi, incinmesi, zedelenme ve bacakların zorlanması sık görülen nedenlerdendir.

Bu nedenlere ek olarak, damarlar, kaslar, eklem, ve tendon meydana gelen durumlarda bacak ağrılarına sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra, tüm gün boyunca hareketsiz ya da yanlış pozisyonlarda oturulduğu zaman bacak ağrına neden olur. Bacak ağrıları, nedenine bağlı olarak daha fazla artış gösterebilir. Aşağıdaki verilen bilgilerden faydalanarak bacak ağrısının nedenlerini bulabilirsiniz.

Travmadan Dolayı Oluşan Bacak Ağrıları

Ciddi yaralanmalar sonucu ortaya çıkan kemiklerin ve dokuların hasar görmesi, eklemlerde meydana gelen sorunlar ‘travma’ bacak ağrısı kategorisindedir. Bacakların aşırı derecede zorlanması spor, egzersiz vb. ciddi yaralanmalara neden olmaktadır.

Kırıklar

Bacaklarda oluşan kırıklar, şiddetli hasarlar sonucu ortaya çıkan kemiklerin yoğunluğunu azaltmaktadır. Zayıflayan kemikler de küçük bir hasardan dolayı anında kırılabilir. Bazı kırıklar ise kasılmaya neden olur. Bu kasılmalardan dolayı bacakların ağrısı şiddetlenir.

İç Kanama

Bacaklarda iç kanamayı meydana getiren travmalar, biriken kanların dokulara ve kemiğe aşırı baskı yapmasından dolayı ağrıları arttırabilir.

Burkulma ve Zorlamalar

Kemikler zorlanıldığı andan itibaren tepki vermektedirler. Kemikleri ve kasları etkileyen zorlanmalar ve burkulmalar ağrıya, halsizliğe ve kan spazmlara sebep olabilmektedir. Burkulmalar sonucu morarmalar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle bacak ağrısına sebep olur.

Kompartman Sendromu

Bacaklar gün boyunca hareketsiz kaldığı zamanlarda oluşan bir ağrıdır. Sürekli aynı pozisyonda kalmak dokulara ve kan dolaşımını tetiklemektedir. Bu durumda da bacak ağrısına neden olur ve sinirleri etkiler. Kompartman sendromunun belirtileri arasında karıncalanma, uyuşma ve hareket kaybı gibi belirtilerini göstermektedir. Ancak sinirler uzun bir süre basınca neden olursa felç kalma ihtimalini de yükseltmektedir.