Bacaklarda Yanma Hissi Neden Olur?

Bacak yanma hissi, toksik maddelere karşı maruz kalma, çok sıcak, soğuk nedeni ile ortaya çıkan durumdur. Ayrıca bacaklarda kan dolaşımının akışını bozan bazı problemler, yaralanma veya aşırı egzersiz sonucu oluşabilir. Diğer oluşma nedenleri arasında, kalça içerisinde bulunan en büyük sinirlerden biri olan lateral kutanöz sinirine uygulanan baskı sonucu kalçanın dış kısmında ağrı görülebilir. MS gibi hastalıklarda, bacakta yanma hissine sebep olabilir. Beyin ve vücut arasında uzanan sinirlerdeki, nörapati denen düzensizlik bu durumun nedenleridir. Nöropati nedeni teşhisi bulunamasa bile, şeker hastalığı, alkolik olma ve Barre sendromu diğer nedenler arasındadır. Peki, bacaklarda yanma hissi neden olur?

Bacaklarda Yanma Hissi Nedir?

Bacakta yanma hissi, farklı hastalık belirtisi olarak ortaya çıkar ve birçok durumda buna karıncalanma ve uyuşukluk ağrısı eklenir. Bacakta yanma hissinin şiddeti ve süresi ağrının nedenlerine göre değişiklik gösterebilir. Yaralanma sonrası ya da bir kaza sonucunda aniden ağrı başlayabilir, diğer rahatsızlıklarda ise hafiften başlayarak, sürekli ve gittikçe kötüleşebilir.

Bacaklarda Yanma Hissi Belirtileri

Bacak yanma hissi, ağrının durumuna göre farklı belirtiler ile başlayabilir. Bacakla alakalı olarak, bacakta kabarma, kanama, uyuşma, şişlik, kızarıklık, aşırı sıcaklık ve bacaklarda karıncalanma oluşabilir. Bacakta yanma hissi varsa, parestetika sendromu ortaya çıkarak kasık ve kalça kısmında acı veya ağrı hissi, dokunmaya karşı hassasiyet, dış uyluk ağrısı ve kalça dışında karıncalanma eşlik eder.

Bacaklarda Yanma Hissi Nedenleri

Bacak yanma hissi, cilt veya sinir hasarı ile ortaya çıkabilir. Zehirli maddeler en sık rastlanan nedenler arasındadır. Bazı hastalıklarda buna neden olabilir. Bu hastalıklar; kanser, gece yanığı, vitamin eksikliği, şeker hastalığı, dış uyluk ağrı, eklem iltihabı, sistemik lupus, zayıflık, beyin ve omuriliği etkileyen hastalıklar olarak sayılabilir.