Bademcik Taşı Neden Olur?

Bademcik taşı, bademcik kesesinde oluşan sarı veya beyaz renkte olup, kötü kokuya sebep olan partiküllere deniyor. Oluşma nedenleri farklılıklar gösteren bu taşın, iltihap ile karıştırılmaması gerekiyor. Bademcik taşı neden olur? Konusu da dikkat edilmesi gerekiyor. Bademciklerde bulunan Crypts adında çukurlarda, burundan akan mukus birikiyor. Biriken bu mukus yemek artıkları ile birlikte yutuluyor. Ancak Crypts denilen bu çukurlarda ölü mukoza hücreleri de birikiyor. Ağız mukozası da aynı cilt gibi yenilenir ve bu sırada dökülen mukoza hücreleri tükürük ile yutuluyor. Ancak bazı kişilerde bu hücreler bademcik de ki çukurlara birikiyor ve orada sertleşerek bir kitle oluşturuyor. Bu durumda oluşan kitleye Bademcik Taşı deniliyor.

Ölü mukoza hücrelerinden meydana gelen bademcik taşı, bakterilerin besin kaynaklarındandır. Ağızda gruplar şeklinde yaşayarak bu kitlelerde kümeleniyorlar ve bu durumda Tonsillolith denilen oluşuma sebep oluyor. Tüm bu oluşumların meydana geldiği kişide kötü bir ağız kokusu oluşuyor.

Bademcik Taşı Neden Oluşur?

Bademcik çukurlarına bakterilerin yerleşmesi ile metabolizma artıklarının birikmesi sonucunda, bademcik iltihabının sonucunda oluşur. Aynı zamanda diş çürükleri de bakteri oluşumunu tetikliyor. Magnezyum ve kalsiyum tuzlarının birikmesi de sebep oluyor.

Bademcik Taşı Belirtileri Nelerdir?

Ağızdan gelen kötü koku ve yutkunur iken ağrı hissedilmesi en başta gelen belirtiler arasındadır.

Tedavi Yöntemleri

Lazer Tedavi Yöntemiyle lokal anestezi yardımıyla gerçekleşiyor. Lazer kullanılarak bademcik çukurlarının keskin olan kenarları eritiliyor ve düz bir hal alması sağlanıyor. Bu şekilde bademcik yüzeyinde bulunan çukurlardaki mukoza, ölü hücreler ve yemek artıklarının birikmesi engelleniyor.

Küretaj yöntemi ile bademcik çukurunda oluşan taş kürete edilir.

Bademcik Ameliyatı yani Tonsillektomi ile kesin sonuç alınıyor. Küretaj ve Lazer Tedavi Yöntemleri sonuç vermediği durumlarda bademcik ameliyatı gerekiyor. Bademcikler lokal anestezi ile çıkarılarak gerçekleşiyor.

Bu durum ile karşılaşmamak için düzenli olarak diş ve ağız bakımına dikkat edilmesi gerekiyor.