Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Günümüz yaşantısında bireyler düzensiz beslenme, sigara, alkol, hava kirliliği ve radyasyonna maruz kaldıkları için serbest radikaller artar ve DNA yapılarında hasarlar oluşmaya başlar. Serbest radikallerin artması sonucunda kişilerde kalp ve damar hastalıkları, kanser, arttritler ve birçok hastalıklar oluşmaya başlar. Tüketilen besinler özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler taze sebze ve meyveler antioksidan içerir ve vücut serbest radikaller ile savaşmaya başlar. Serbest radikallerin zararlı etkilerini azalmak için kişilerin yeterli düzeyde antioksidan tüketmeleri faydalı olacaktır.

Bağışıklık Sistemini Destekleyen Besinler Hangileridir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve destekleyici olarak kullanılan vitaminler A, B, C, E vitaminleri olup demir, selenyum E, çinko ve karotenlerdir.

A vitamini: Avitamini eksik olan kişilerde viral enfeksiyonlar yaşar. A vitamini en fazla balık, balık yağı, yumurta ve sütte bulunuyor. A vitamini eksik olan kişiler bol bol bu besinleri tüketmesinde fayda vardır.

B vitamini: Betakaraten yeşil yapraklı sebzeler, koyu sarı sebzeler, turuncu ve kırmızı renkli sebze ve meyvelerde bulunuyor. Kişilerin bu besinleri tüketmesi serbest radikallerin durmasını sağlar.

C vitamini: Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. C vitamini maydanoz, yeşilbiber, kavun, kiraz ve turnçgillerde bolca bulunuyor. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlü olasında en büyük unsurdur. C vitamini eksikliği olan bireylerin turuçgilleri bolca tüketmeleri hastalıklara yakalanmalarına karşı en büyük kalkandır.

B6 vitamini: B6 vitamini eksikliği bağışıklık sisteminin düşüklüğüne neden olur.

Folik asit ve B12: Bu vitaminlerin eksikliğinde kişilerin daha hızlı hastalanmasına neden olur. B12 vitamini, kırmızı et, yumurta, balık, süt ve süt ürünlerinde, tavuk ve balık yağında bulunuyor. Folik asit ise kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler de bolca bulunuyor.

Demir eksikliği bağışıklık sistemini bozarak savaşan hücrelerin işlevlerini azaltır. Özellikle demir yumurta, kırmızı et, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler de vardır.

Çinko eksikliği: Vücutta yeterince bulunan çinko bakteri ve virüslerin çoğalmasını engeller. Et, balık, yumurta ve sütte fazlası ile bulunuyor.