Bahar Alerjisinden Korunma Yöntemleri

Bahar mevsimi pek çoğumuzun dört gözle beklediği bir mevsimdir. Havalar ısınır, rengarenk çiçekler açar. Adeta doğa bize yazın haberini vermektedir. Yaza doğru kendini hazırlayan doğanın diğer bir hazırlığı ise ağaçların yeşillenerek çiçeklenmesidir. İşte bu çiçeklenme pek çok insan için hoş karşılanmaz. Çünkü ağaçlardan dökülen polenler bahar alerjisine neden olmaktadır. Bahar alerjisi, diğer ismi ile polen alerjisi her ilk bahar mevsiminde bazı insanların kabusu olmaktadır. Bahar mevsiminin tadını çıkaramaz ve bu dönemi işkence ile geçirmek zorunda kalırlar. Bahar alerjisi bu kişilerde pek çok alerjen etkiye neden olmaktadır. göz yaşarması, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, kızarıklık, hapşırık gibi etkilere neden olan bahar alerjisi günlük yaşamın zorlaşmasını ve bu mevsimde rahat bir şekilde hareket edilememesine neden olmaktadır. Ancak bazı yöntemler vardır ki kişilerin bahar alerjisinden korunmasını sağlayabilmektedir.

Bahar alerjisinden korunmanın en belirgin yollarından birisi dışarıdaki havayı yaşadığınız hava ile bir araya getirmemek olacaktır. Buna göre balkon ve pencerelerinizi iyice kapamanız, içeriye polen girmesini engelleyecektir. İçerideki hava değişimi ise varsa klima ile sağlamanız önerilmektedir. Ancak klimaların hava filtrelerinin de belirli süreler ile değiştirilmesi gerekir. Klima dışarıdaki havayı içeri verebildiği için dışarıda polenler hava filtreline yapışabilir ve siz kullandığınız müddetçe içeriye polen girmesine neden olabilir. Bu nedenle eğer ileri derecede alerjen bir bünyeniz varsa bu durumun göz ardı edilmemesi gerekir.

Diğer bir korunma yöntemi ise dışarıya çıkıldığında maske veya benzeri bir aksesuar kullanılmasıdır. Eğer polen alerjiniz varsa dışarıdaki havayı soluduğunuz ilk andan itibaren etkilerini göstermeye başlayacaktır. Bu nedenle bu mevsimsel geçiş dönemi bitene kadar açık havaya maske takarak çıkmanız sizin için en faydalı yöntem olacaktır. ,yine aynı şekilde bu dönemlerde açık havada koşu veya yürüyüş yapılamaması önerilmektedir. Alerjik reaksiyon normal bir bünyede bile bu denli etki gösterebildiğine göre yorgun düşmüş bir bünyede çok daha yüksek bir etki ile ortaya çıkabilir. Araç kullanırken cam açılmaması ve hava değişiminin araç kliması ile yapılması da öneriler arasındadır. Bu sayede bahar alerjisinden daha az etkilenecek ve günlük yaşamınız daha rahat bir şekilde idame ettirebileceksiniz.

Ev içerisinde de bir takım alınması gereken önlemler mevcuttur. Örneğin düzenli olarak evde toz almak bahar alerjinizin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bahar alerjisi sadece polenden kaynaklanmaz. Aynı şekilde toz gibi uçucu maddelerden de kaynaklanabilir. Bu nedenle evin tozunun düzenli olarak arındırılması ve bu işlemin de maske ile yapılması bahar alerjisinin etkilerinden korunmanızı sağlayacaktır.  Aynı şekilde yatak çarşaflarının düzenli olarak değiştirilmesi, dışarıda giyilen kıyafetlerin yatak odasında çıkartılmaması ve hemen makinaya atılması, ev içinde sigara içilmemesi ve sık kullanılan alanlardaki halı, kilim, paspas, perde, örtü gibi ürünlerin sık sık temizlenmesi ve yıkanması sizi bahar alerjisine neden olan toz gibi etkenlerden uzak tutacaktır. Çocuk odasında bulunan pelüş oyuncaklar da gizliden gizliye toz tutar. Bu gibi ürünleri bu süreçte evden uzak tutmak da bahar alerjisinin tetiklenmesini engelleyecektir.

Bahar alerjisi, vücudun istem dışı alerjik reaksiyon göstermesi sonucu fark edilmektedir. Bahar zamanlarında ve mevsim geçişlerinde nedeninin bilmediğiniz bir şekilde bu şekilde etkilere maruz kalıyorsanız en acil şekilde bir uzmana başvurmanız önerilmektedir. Bahar alerjisi alerjinin şiddetine göre iki şekilde tedavi edilmektedir. İlk tedavi yöntemi alerjik reaksiyonların etkilerini azaltan ilaç tedavisidir. Bu tedavide kullanılan ilaçlar sizin bu durumdan daha az etkilenmenizi sağlar. Diğer tedavi yöntemi ise daha çok ileri alerjik seviyelerde kullanılan aşı tedavisi yöntemidir. Hastaya içerisinde alerjen olan aşılar uygulanmaktadır. Bu aşılar sayesinde alerjiye neden olan etkenlere karşı hastanın bağışıklık göstermesi sağlanır. Bu sayede alerjinin etkilerine karşı alışılmış olunacaktır. Bu tedavi yöntemi ise 4 ila 5 yıl süre ile sürebilmektedir.