Sağlık

Bal

bal

Bal hakkında detaylı bilgiler?

Hayatımızda ki en doğal ve besleyici bir yiyecek olan balın tüketimiyle birlikte sağlığımız için birçok faydası bulunmaktadır. Bal hemen hemen bütün çiçek türlerinde bulunan nektarın arının vücudunda işlenerek peteklere boşaltması ile oluşan akışkan ve oldukça tatlı olan bir yiyecek türüdür. Çiçek bal ve salgı balı olarak ikiye ayrılan bal türleri vardır. Çiçek balı adından da anlaşılacağı gibi çiçeklerin özlerinden arıların vücutlarına aldığı ve işleyerek peteklere boşaltıldığında akışkan bir halde edilen bal türüdür. Salgı balı ise bazı ağaç türlerinin üzerinde bulunan akışkan sıvıdan elde edilen baldır.

Son zamanlarda özellikle televizyonlarda çıkan bal reklamlarından dolayı artık gerçek bal ve sahte ballar birbirine karışmış bulunmaktadır. Gerçek bal arının çiçek özlerinden ya da ağaç gövdelerinden elde ettiği baldır. Fakat sahte bal kovan önüne bırakılan şekerlerden üretilen yani arıların çiçeklerden değil şekerden aldığı besin ile ürettiği baldır. Bu balların sağlığa hiçbir faydası olmadığı gibi zararı da oldukça yüksektir. Bal hakkında detaylı bilgiler almak istediğimizin asıl sebebi de budur. Bir balın gerçek olduğunun anlaşılması için birçok yöntem vardır aslında bunlardan bir tanesi özellikle akışkanlığın devamını sağlamasıdır. Yani balı bir kaseye koyduktan sonra kaşıkla alıp dökmeye başladığımızda kesintisiz dökülmesi lazım. Birde yediğimiz zaman çiçek ve ağaçların doğal özü sebebiyle boğazda yanma hissi oluşması da önemli bilgiler arasındadır. Gerçek bir balın birçok rahatsızlığa faydası olduğu kanıtlanmıştır. Gerçek balı çocuklarınızda bile gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Fakat doktorların ortak önerisiyle birlikte bir yaşından itibaren kullanılması önerilmektedir. Her gün bir kaşık hakiki bal yendiği aman bağışıklık sistemini güçlendirici bir yapıya sahiptir. Çocuklarınıza bir yastan itibaren olmak üzere hemen hemen her yaş gurubunun gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir üründür. İşleniş açısından petek ve süzme bal olarak bilinir. Petek balın özellikle şeker hastaları için önerildiği de bir gerçektir.

Bal bir nevi şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi var olan birçok rahatsızlığı gidermek içinde doğal yöntem olarak kullanılabilen bir besindir.