Balığın Faydaları Nelerdir?

Balık, diyet programlarının en üst sırasında yer alan besin kaynaklarından birisidir. Yaz aylarında özellikle ızgara olarak tüketilen balık birçok kişinin tercih ettiği besin kaynakları arasında yer alıyor. Bu nedenle balık ile ilgili birçok kişi balığın faydaları nelerdir? Sorusuna cevap arıyor. Balık sağlık açısından da oldukça faydalı bir besindir. Balık vücut için gerekli olan omega3 yağı bakımından oldukça zengindir. Balık içerisinde insan sağlığı açısından önemli olan A, B3, B2, B12, E ve D vitaminleri yer alıyor. Bunların yanı sıra içeriğinde fosfor, folik asit, sodyum, kalsiyum, selenyum bulunur. Aynı zamanda yüksek oranda protein içererek kişilerin kendisini dinç ve zinde hissetmelerine neden olur. Balık uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre haftada 2 ya da 3 kez tüketilmelidir.

Balığın Beyine Olan Faydaları

Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre balık beyin gelişimi için oldukça faydalıdır. Özellikle çocuklar ve gelişme çağında olan gençler tarafından bol bol tüketilmesi öneriliyor. Balık beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı işlev görmesine neden olarak unutkanlık gibi şikâyetlerin de yaşanmasını engelliyor. Bu özelliği sayesinde de özellikle anne karnındaki bebeklerin gebelik döneminde beyin gelişimleri için belli bir dönemde balık yağı tüketimi öneriliyor. Zekâ ve beyin gelişimi için oldukça faydalı olan balık sayesinde beynin sağlıklı olmasına bağlı olarak tüm vücut fonksiyonlarının da sağlıklı olmasını sağlıyor.

Balık Hangi Hastalıkları Önler

Kan basıncını düşürmesi nedeni ile şeker ve tansiyon hastalıklarını çok iyi geliyor. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarına etkisi nedeni ile de Alzheimer hastalığına da iyi gelmekte ve bu hastalığın oluşumunu engellemektedir. İçerdiği kalsiyum nedeni ile kemiklerin güçlenmesini sağlarken kemik erimesi gibi şikâyetlerin oluşmasını engeller. Hücrelerin yenilenmesini sağlaması nedeni ile ömrün uzamasını sağlıyor.